Sobota, 28 marca 2020 r. imieniny: Anieli, Kasrota, Soni Sobota V tygodnia Wielkiego Postu

Aktualności 25 kwietnia 2011 wyświetleń: 2740

PIELGRZYMKA PARAFIALNA

Serdecznie zapraszamy!

Gidle
Niepokalanów
Licheń

Nasza parafia organizuje dwudniową pielgrzymkę do Gidel, Niepokalanowa i Lichenia. Pielgrzymować będziemy w dniach 11 i 12 czerwca (sobota i niedziela). Koszt pielgrzymki 120 zł. Zapisy w zakrystii.

Gidle

W Gidlach znajduje się istniejące od XVII wieku dominikańskie Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, słynące z cudów maleńkiej figurki Matki Bożej. Według legendy wyorał ją Czeczek, rolnik i wkrótce zasłynęła cudami, a w rezultacie narastającego kultu sprowadzono tu Dominikanów. Całość legendy przedstawiona jest na obrazach w Bazylice Matki Bożej Gidelskiej.

Niepokalanów

Niepokalanów to klasztor-sanktuarium, położony na terenie miejscowości Paprotnia. Założony w 1927 r. na ziemiach ofiarowanych przez księcia Jana Druckiego-Lubeckiego, klasztor był miejscem działalności świętego o. Maksymiliana Marii Kolbego, franciszkanina. Dzisiejszy Niepokalanów stanowi ważny ośrodek pielgrzymkowe w centralnej Polsce. Miejscową bazylikę oraz muzeum św. Maksymiliana Marii Kolbego odwiedzają co roku tysiące osób z kraju i z zagranicy.

Licheń

Historia sanktuarium w Licheniu wiąże się z małym obrazkiem Matki Bożej, który zawiesił w pobliskim lesie Tomasz Kłossowski, kowal z Izabelina. Obraz został przez niego umieszczony w kapliczce na sośnie w Lesie Grąblińskim, nieopodal Lichenia. Obrazek został namalowany prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku, przez nieznanego malarza, na modrzewiowej deseczce. Malowidło przedstawia popiersie Najświętszej Maryi Panny spoglądającej w dół, posiadającej na piersi rozpostartego orła białego w koronie.

W 2004, po dziesięciu latach prac, w Licheniu oddano do użytku monumentalną pięcionawową bazylikę z centralną kopułą. Jest to obecnie największa świątynia w Polsce, ósma w Europie i dwunasta na świecie – długość 139 m, szerokość 77 m (szerokość elewacji frontowej – 162 m), wysokość części centralnej 64,8 m (wysokość krzyża wieży – 141,5 m). Kubatura budowli wynosi ponad 300 tys. m³, powierzchnia 23 tys. m². Światło wpada do wnętrza przez tyle okien, ile jest dni w roku – 365, a wejść do środka można przez tyle drzwi, ile rok ma tygodni – 52. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Jezusa Chrystusa na ziemi. Na placu przed bazyliką może zgromadzić się ok. 250 tys. wiernych.

Na szczycie 141 metrowej wieży znajdują się dwa tarasy widokowe – górny na wysokości 130 m i dolny na wysokości 120 m, z których rozciąga się widok przy dobrej pogodzie na odległość nawet do 30 km od Lichenia. Na wieżę można się dostać pieszo (schody - 31 pięter wraz z 762 stopniami), jak również windą osobową na 27 piętro.

Konsekracja bazyliki miała miejsce 12 czerwca 2004, jako Wotum Kościoła Katolickiego na Wielki Jubileusz Narodzenia Chrystusa.

aktualizowano: 2011-05-07

Uśmiech św. Jadwigi wideorelacje z odpustu

Wideorelacja z wydarzen towarzyszących tegorocznej Uroczystości odpustowej ku czci św. Jadwigi Krolowej 07-09 czerwca 2019 r.

utworzono : 2019-06-11