Ciekawostki z życia parafii

Ciekawostki z życia parafii 3 grudnia 2011 wyświetleń: 3992
Tematy: ludzie (57) | kultura (34) | historia (24) |

Mamy w parafii oryginalną Figurę...

Lwowskiej Matki Bożej Opiekuńczej z Dzieciątkiem Jezus z Ołtarza Kaplicy Orląt na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

Oryginalna Figura Matki Bożej Opiekuńczej z Dzieciątkiem Jezus Oryginalna Figura Matki Bożej Opiekuńczej z Dzieciątkiem Jezus

Pomnik określany jako Lwowska Matka Boża Opiekuńcza z Dzieciątkiem Jezus a właściwie ocalała statua, gdyż postument został gdzieś porzucony lub zniszczony po zakończeniu II Wojny Światowej został przypadkowo odkryty po wojnie w roku 1994 wśród zestawu zbiorów salonu - sklepu antyków i dzieł sztuki w Bielsku-Białej.

Decyzją księdza Prałata Jana Dziaska został nabyty i wspólną decyzją Zarządu Okręgu Armii Krajowej po jego rewaloryzacji oraz odbudowie umiejscowiony w centralnym miejscu Panteonu Narodowego Żołnierzy Armii Krajowej Polskich Kresów Wschodnich na półkolistym, rotundowym murze obok Kresowej Kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej.

W 2000 roku zorganizowano uroczystości połączone z dziękczynną Mszą Świętą za ocalenie pomnika, powtórnym jego poświęceniem i oddaniu pomnika społeczeństwu i żołnierzom Armii Krajowej. Do tej pory w Panteonie pod opieką Matki Bożej znajduje się kilkadziesiąt tablic upamiętniających bohaterstwo Kresów w obronie Polski i Narodu Polskiego.

Poniżej zdjęcia z wizyty księdza Prałata Jana Dziaska we Lwowie (listopad 2011). Ksiądz Prałat wraz z księżmi Władysławem Biszko i Janem Kucem - kapłanami Archidiecezji Lwowskiej - odwiedził cmentarz Orląt. W kaplicy cmantarza znajduje się obecnie kopia naszej Figury Matki Bożej z Panteonu.

aktualizowano: 2013-12-10
cofnij drukuj do góry