Jadwiga Kraków
wyszukiwarka
Piątek, 27 listopada 2020 r. imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana Piątek XXXIV tygodnia okresu zwykłego

Ciekawostki z życia parafii

Ciekawostki z życia parafii 3 lutego 2011 wyświetleń: 6534
Tematy: liturgia (73) | ludzie (57) | historia (24) | Patronka (20) | Jan Paweł II (15) |

W 1997 roku naszą parafię odwiedził błogosławiony...

Jan Paweł II

9 czerwca 1997 r.


SŁOWO DO DUSZPASTERZY I WIERNYCH
Z PARAFII ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ

 

 

1. "Ucieszyłem się, gdy mi powiedziano: "Pójdziemy do domu Pana"" (por. Ps 122[121],1). Powtarzam te słowa Psalmisty, przybywając dziś do tego kościoła i do waszej wspólnoty parafialnej. Ucieszyłem się, gdy przy ustalaniu programu pielgrzymki powiedziano, iż pójdziemy do domu Pana - do tego domu na Krowodrzy, któremu patronuje święta królowa Jadwiga. Pragnąłem powrócić do tego miejsca, gdzie w roku 1974 jako metropolita krakowski po raz pierwszy odprawiałem Mszę św. na rozpoczęcie roku szkolnego. Pamiętam ten plac i domek, który był równocześnie domem katechetycznym i centrum nowo tworzącej się parafii. Nie było jeszcze kościoła ani zezwolenia na jego budowę, ale był już inny Kościół - Kościół zbudowany z żywych kamieni na fundamencie Chrystusa. Była wspólnota wiernych, którzy gromadzili się pod gołym niebem, znosząc wszelkie niewygody, aby uczestniczyć w Eucharystii, słuchać słowa Bożego, spowiadać się, modlić... Jednoczyło ich też wielkie pragnienie, aby na tym miejscu, pośród bloków powstającego osiedla, stanął kościół - ten dom Pana i dom dla kolejnych pokoleń Jego wyznawców. Nie szczędzili trudów i ofiar i dokonali tego dzieła. Zrządzeniem Bożej Opatrzności mogę dzisiaj wejść do tej świątyni, by właśnie tu razem z wami dziękować Bogu za dar świętości królowej Jadwigi, którą dane mi było wczoraj kanonizować.

2. Jednocząc się z wami w tym dziękczynieniu, pragnę pozdrowić tutejszych duszpasterzy, na czele z waszym proboszczem, księdzem prałatem Janem, który od początku, z mego jeszcze polecenia, organizował życie tej parafii. Słusznie mu bijecie brawo. To krowoderskie brawo słyszą tam na Żywiecczyźnie, w Rajczy, skąd pochodzi. Pozdrawiam siostry nazaretanki, które od pierwszych lat wspomagają duszpasterzy w pracy katechetycznej, charytatywnej i liturgicznej. Wreszcie sercem obejmuję wszystkich was tu obecnych i całą parafialną wspólnotę, którą reprezentujecie. Wiem, że jest to wspólnota żywa, promieniująca duchem wiary i pobożności, a także wielką troską o człowieka, o jego rozwój - nie tylko duchowy, ale również kulturalny i fizyczny. Życie to koncentruje się w wielu grupach, we wspólnotach modlitewnych, liturgicznych, charytatywnych, kulturalnych, sportowych... Każdy może w nich znaleźć miejsce dla rozszerzenia swoich zainteresowań, a także dla pogłębienia wiary. I jest to działalność godna uznania. Jak mówi Psalmista: "Nawet wróbel dom sobie znajduje i jaskółka gniazdo (...) przy Twoich ołtarzach, Panie Zastępów, mój Królu i mój Boże!" (Ps 84[83],4). Ale słowa te jasno określają kierunek życia i działalności wspólnoty parafialnej. Wszystko, co się w niej dzieje, ma się dokonywać "przy ołtarzach", ma ku ołtarzowi prowadzić. Życie wspólnot działających w parafii - zarówno tych związanych bezpośrednio z liturgią, katechezą czy modlitwą, jak też i tych, które promują kulturę czy sport - jest prawdziwie owocne, budujące człowieka, gdy w ostatecznym rozrachunku przybliża go do Chrystusa - do tego Chrystusa, który codziennie składa siebie w ofierze Ojcu i całkowicie oddaje siebie ludziom, aby ich uświęcić. Życzę duszpasterzom, siostrom zakonnym, całemu Ludowi Bożemu waszej parafii, wszystkim wspólnotom, także wszystkim wspólnotom parafialnym w Polsce, aby wierne trwanie przy Chrystusie obecnym w Eucharystii owocowało w życiu każdego z was szczęściem. "Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie, nieustannie Cię wychwalają" (Ps 84[83],5).

3. Patrzę z tego kościoła na Kraków, na miasto moje umiłowane. Mam w pamięci wszystkie dzielnice, wszystkie parafie, które jako wasz arcybiskup odwiedzałem. Od tego czasu minęło osiemnaście, prawie dziewiętnaście lat, powstało kilkadziesiąt nowych kościołów, o które kiedyś zabiegałem. Dopiero mojemu następcy dane było je poświęcać. Dziękuję Bożej Opatrzności za wszystkie te nowe parafie Krakowa i Nowej Huty, które już istnieją, i te, które dzięki życzliwości władz powstają teraz tam, gdzie są nadal takie potrzeby. Wszystkie je ogarniam modlitwą i sercem.

Chcę powiedzieć na koniec, chcę jeszcze dodać coś, co na tej kartce nie jest napisane. Mianowicie na pewno królowa Jadwiga wiedziała o krowoderskich zuchach i postanowiła się z nimi sprzymierzyć, i dobrze zrobiła. Sześćset lat nie mogła się doczekać kanonizacji. Odkąd się sprzymierzyła z krowoderskimi zuchami - wszystko zrobione.

Jeszcze pragnę zwrócić się do grup stojących poza kościołem ze sztandarami. Są to w znacznej mierze sztandary AK. Ponieważ życzyli mi zdrowia, pragnę im powiedzieć, że byłem w szpitalu i powiedzieli, że się nie nadaję. Wypuścili mnie na wolność, tylko sobie odnotowali imię i nazwisko i teraz tym imieniem będą się cały czas posługiwać.

Was tu obecnych, całą waszą parafię i wszystkie parafie w Polsce powierzam pełnej miłości opiece św. Jadwigi Królowej i z serca błogosławię.


Film z wizyty Jana Pawał II w naszej partafii można obejrzeć w dziale Parafia TV.

aktualizowano: 2013-12-10

Jan Paweł II osobiście przekazał nam Relikwie Świętej Jadwigi Królowej.

Ojciec Święty przekazał naszej parafii Relikwiarz Świętej Jadwigi (wtedy jeszcze błogosławionej) podczas swojej drugiej pielgrzymki do Ojczyzny.

utworzono : 2011-04-01

Krzyż przed naszym kościołem to krzyż papieski...

... z ołtarza na Błoniach.

utworzono : 2011-10-08

Mamy w parafii oryginalną Figurę...

Lwowskiej Matki Bożej Opiekuńczej z Dzieciątkiem Jezus z Ołtarza Kaplicy Orląt na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

utworzono : 2011-12-03

Można u nas wynająć salę teatralną...

Sala teatralna

utworzono : 2011-04-29
zobacz więcej »

 

 

Parafia Rzymskokatolicka
ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ

ul. Władysława Łokietka 60, 31-334 Kraków
tel: (12) 637 14 15, fax: (12) 638 71 52
2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Msze św. w dni powszednie

6:30 | 7:00 | 8:00 | 18:30

Msze św. w Niedziele i Święta

18:30 (sobota)

6:30 | 8:00 | 9:30 | 10:00 (kaplica MB)

11:00 | 12:30 | 17:00 | 18:30 | 20:30

Newsletter

Niestety nie udało się potwierdzić adresu email. Prawidłowy format adresu to "nazwa@domena". Niestety nie udało się zachwać danych kontaktowych. Proszę spróbować ponownie. Dziękujemy za dodanie swoich danych kontaktowych. Podany adres jest już dodany do listy.

projektowanie stron www szczecin, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne