Sobota, 15 grudnia 2018 r. imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny Sobota II tygodnia adwentu

Historia 26 stycznia 2011 wyświetleń: 5917
Tematy: duszpasterstwo (114) | liturgia (72) | ludzie (57) | dzieci (36) | kultura (34) | historia (24) | Patronka (20) | młodzież (19) | pomoc (17) |

Działalność parafii Św. Jadwigi

Już przy Punkcie Katechetycznym powstał Zespół Charytatywny, mający na celu objęcie opieką chorych i niepełnosprawnych. Z pomocą w jego tworzeniu przyszła siostra zakonna ze Zgromadzenia Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej S. Łucja Dziach, która później prowadziła Zespół przez 3 lata.

Następnie powstał Komitet starający się o zezwolenie na powstanie nowej parafii. Liczył około 80 osób. Dzięki ich zabiegom w roku 1977 uzyskano pozwolenie na budowę kościoła. Ten Komitet przekształcił się w Duszpasterską Radę Parafialną i służył pomocą przy budowie kościoła.

Dużą grupę w powstającej parafii stanowili kolejarze, którzy pierwsi zgłaszali się do pomocy przy budowie kościoła. Z nich wyłoniło się nasze Duszpasterstwo Kolejarzy, wyprzedzając w ten sposób powstanie duszpasterstwa ogólnopolskiego. Dla młodzieży powstała grupa Oazowa, którą ochoczo organizował ks. Jan Zając i jego następcy ks. Józef Jończyk i ks. Józef Grzesiuła. W roku 1992 powstał Parafialny Klub Sportowy "Jadwiga", który zajął się wychowaniem dzieci i młodzieży przez sport. Również w trosce o młodzież powstał w roku 1999 Młodzieżowy Dom Kultury, gdzie młodzi mogli uczestniczyć w zajęciach takich jak nauka języka obcego, pomoc w nauce, warsztaty muzyczne, taneczne, plastyczne itp. Pierwszą Różę Żywego Różańca założył ks. Stanisław Jarguz, dziś proboszcz w Gdowie.

W roku 2000 za namową ks. Biskupa Kazimierza Nycza powołano do istnienia Szkołę Podstawową Świętej Jadwigi, aby odpowiedzieć na liczne potrzeb rodzin chcących kształcić swoje dzieci w szkole katolickiej.

Wszystkie powstające grupy i działania wspierały podstawową działalność parafii skupiającą się wokół Ołtarza. Były też dużą pomocą w całej pracy duszpasterskiej organizującej się od podstaw parafii.

aktualizowano: 2013-12-10

Początki Parafii

Rozbudowa Krakowa w latach 50-tych rozpoczęła się od Nowej Huty, która miała być przeciwwagą dla starego miasta i jego tradycji a szczególnie dla jego religijności. Nowa Huta mała być miastem bez Boga. W latach 60-tych i 70-tych powstały nowe osiedla takie jak Wzgórza Krzesławickie, Mistrzejowice, Prądnik i Krowodrza. Również na tych Osiedlach nie było kościołów, ani nawet nie było mowy o ich budowie. Według władz komunistycznych społeczeństwo socjalistyczne nie potrzebowało religii.

utworzono : 2011-01-26

Architektura Świątyni

Kościół Świętej Jadwigi został zaplanowany na rzucie krzyża greckiego o równych ramionach. Ołtarz został usytuowany na przecięciu linii tworzących trójkąty i w ten sposób powstała przed nim przestrzeń amfiteatralna przed nim. Na przecięciach kwadratu umieszczono świetliki zarówno u góry jak i w przecięciach pionowych ścian. Filary podtrzymują strop i dach kościoła.

utworzono : 2011-01-26

Modlitwa za poległych na wschodzie

Właściwie od początku istnienia naszej parafii gromadzili się wokół niej ludzie z różnych krakowskich środowisk kombatanckich. Byli to głównie działacze z organizacji niepodległościowych powojennego podziemia, między innymi z Okręgu Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. „Orląt Lwowskich” oraz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W nowobudowanej świątyni znaleźli oni godne miejsce dla uczczenia pamięci swoich poległych w walce i pomordowanych przez komunistów towarzyszy broni.

utworzono : 2011-04-15

Święta Jadwiga

Święta Jadwiga urodziła się 18 lutego 1374 r. jako córka Ludwika, króla Węgier i Polski, oraz Elżbiety Bośniackiej. Po ojcu odziedziczyła tron Polski. W dniu 16 października 1384 r. została koronowana na króla. Miała wtedy 10 lat.

utworzono : 2010-12-31

2018 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone