156rozdzialy * Historia | Kraków - Parafia św. Jadwigi
Niedziela, 25 czerwca 2018 r. imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma Poniedziałek XII tygodnia okresu zwykłego

Historia 15 kwietnia 2011 wyświetleń: 3701
Tematy: duszpasterstwo (114) | ludzie (57) | kultura (34) | historia (24) |

Modlitwa za poległych na wschodzie

Właściwie od początku istnienia naszej parafii gromadzili się wokół niej ludzie z różnych krakowskich środowisk kombatanckich. Byli to głównie działacze z organizacji niepodległościowych powojennego podziemia, między innymi z Okręgu Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. „Orląt Lwowskich” oraz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W nowobudowanej świątyni znaleźli oni godne miejsce dla uczczenia pamięci swoich poległych w walce i pomordowanych przez komunistów towarzyszy broni.

/fot.: Fot. Stanisław Dudek /
► więcej

Dzięki staraniom kombatantów i ich rodzin powstał przed Kaplicą Matki Bożej Ostrobramskiej – pod górnym kościołem - "Panteon" Żołnierzy Armii Krajowej Kresów Wschodnich. W latach 1984-1992 zostały tam wmurowane pierwsze tablice, poświęcone dowódcom i oficerom 27 WDP AK. Kolejne, upamiętniające dowódców i jednostki działające na terenach Kresów, były odsłaniane w latach następnych. Uzupełnieniem tych tablic są symbole i obiekty związane z walką o niepodległość w latach 1939-1945 - brzozowe krzyże, hełmy, emblematy - oraz tablice upamiętniające walki o niepodległość w latach 1914-1918, a także tablice upamiętniające ofiarę Orląt Lwowskich i harcerzy.
Obok tej pamięci materialnej, w naszym kościele trwa również pamięć modlitewna. Od wielu już lat, kilka razy w roku, spotykają się w nim na Mszy Świętej i wspólnej modlitwie w „Panteonie” przedstawiciele organizacji patriotycznych i wspomnianych już wyżej organizacji kombatanckich środowisk Armii Krajowej.
Miejmy nadzieję, że ta modlitewna pamięć o bohaterach, którym zawdzięczamy życie w wolnej Polsce nigdy nie ustanie. Pamiętajmy o słowach Józefa Piłsudskiego „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości”.

Poniżej kilkanaście zdjęć z Mszy Świętej w intencji Polaków pomordowanych na wschodzie, odprawionej w Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej w dniu 20 kwietnia 1986 r.

aktualizowano: 2013-12-10

Początki Parafii

Rozbudowa Krakowa w latach 50-tych rozpoczęła się od Nowej Huty, która miała być przeciwwagą dla starego miasta i jego tradycji a szczególnie dla jego religijności. Nowa Huta mała być miastem bez Boga. W latach 60-tych i 70-tych powstały nowe osiedla takie jak Wzgórza Krzesławickie, Mistrzejowice, Prądnik i Krowodrza. Również na tych Osiedlach nie było kościołów, ani nawet nie było mowy o ich budowie. Według władz komunistycznych społeczeństwo socjalistyczne nie potrzebowało religii.

Architektura Świątyni

Kościół Świętej Jadwigi został zaplanowany na rzucie krzyża greckiego o równych ramionach. Ołtarz został usytuowany na przecięciu linii tworzących trójkąty i w ten sposób powstała przed nim przestrzeń amfiteatralna przed nim. Na przecięciach kwadratu umieszczono świetliki zarówno u góry jak i w przecięciach pionowych ścian. Filary podtrzymują strop i dach kościoła.

Działalność parafii Św. Jadwigi

Już przy Punkcie Katechetycznym powstał Zespół Charytatywny, mający na celu objęcie opieką chorych i niepełnosprawnych. Z pomocą w jego tworzeniu przyszła siostra zakonna ze Zgromadzenia Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej S. Łucja Dziach, która później prowadziła Zespół przez 3 lata.

Święta Jadwiga

Święta Jadwiga urodziła się 18 lutego 1374 r. jako córka Ludwika, króla Węgier i Polski, oraz Elżbiety Bośniackiej. Po ojcu odziedziczyła tron Polski. W dniu 16 października 1384 r. została koronowana na króla. Miała wtedy 10 lat.

utworzono : 2010-12-31

2018 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone