Jadwiga Kraków
wyszukiwarka
Niedziela, 12 lipca 2020 r. imieniny: Brunona, Jana, Wery XV Niedziela okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu

Historia

Historia 26 stycznia 2011 wyświetleń: 6329
Tematy: duszpasterstwo (115) | ludzie (57) | historia (24) | Patronka (20) | Jan Paweł II (15) |

Początki Parafii

Rozbudowa Krakowa w latach 50-tych rozpoczęła się od Nowej Huty, która miała być przeciwwagą dla starego miasta i jego tradycji a szczególnie dla jego religijności. Nowa Huta mała być miastem bez Boga. W latach 60-tych i 70-tych powstały nowe osiedla takie jak Wzgórza Krzesławickie, Mistrzejowice, Prądnik i Krowodrza. Również na tych Osiedlach nie było kościołów, ani nawet nie było mowy o ich budowie. Według władz komunistycznych społeczeństwo socjalistyczne nie potrzebowało religii.

Ksiądz kardynał Karol Wojtyła zaniepokojony tą sytuacją podjął starania u władz o zezwolenia na budowę nowych kościołów zarówno w Nowej Hucie jak i na powstających osiedlach. Odpowiedziano mu, że w Krakowie jest wiele kościołów i mieszkańcy osiedli mogą chodzić do kościołów w centrum Krakowa.

W tej sytuacji duszpasterze udawali się do środowisk osiedlowych, aby tam prowadzić działalność katechetyczną skierowaną zwłaszcza do dzieci i młodzieży.

Zaczęto powoływać punkty katechetyczne do nauczania religii, bo w ówczesnych szkołach nie było takiej możliwości. Stały się one zaczątkiem nowych wspólnot duszpasterskich, a póżniej parafii.

Tak było na Krowodrzy, gdzie kardynał Karol Wojtyła mianował księdza Jana Dziaska, aby zajął się opieką duszpasterską na powstającym osiedlu. Ksiądz Jan pracę duszpasterską rozpoczął w czerwcu 1971 r na terenie wybudowanej już wtedy część osiedla. Dość szybko udało się mu zorganizować naukę religii i ustanowić punkt katechetyczny przy szkole podstawowej nr 113, a póżniej, w roku 1974, kolejny taki punkt przy ul. Kluczborskiej - dla dzieci z nowo powstałych szkół podstawowych. To był pierwszy krok. Później przy punktach katechetycznych wprowadzono nabożeństwa dla dzieci i młodzieży takie jak nabożeństwo majowe do NMP - w miesiącu maju i nabożeństwo różańcowe - w miesiącu październiku. Pierwszą Mszę Świętą ksiądz Jan Dziasek odprawił 13 grudnia 1971r., odbyła się ona w tajemnicy przed władzami, w punkcie katechetycznym przy ul. Pod Fortem 33, . Natomiast 1 września 1974 uroczystą Mszę Świętą na rozpoczęcie nowego roku katechetycznego odprawił kardynał Karol Wojtyła. W tym samym roku Metropolita Krakowski odprawił też słynną wówczas w Krakowie Pasterkę, która zgromadziła ogromną liczbę wiernych.

To wszystko tworzyło nową wspólnotę, która coraz głośniej zaczęła się upominać o prawo do budowy świątyni. Te starania przyczyniły się nie tylko do wybudowania kościoła ale przede wszystkim zjednoczyły nowopowstającą parafię wokół Chrystusa. Efekty tego trudu i wysiłku tych, którzy stoją u poczatków naszej parafii są widoczne do dziś.

 

Poniżej błogosławieństwo Jana Pawła II oraz fotokopie podpisów pod prośbą o zgodę na budowę kościoła.

aktualizowano: 2013-12-10

Architektura Świątyni

Kościół Świętej Jadwigi został zaplanowany na rzucie krzyża greckiego o równych ramionach. Ołtarz został usytuowany na przecięciu linii tworzących trójkąty i w ten sposób powstała przed nim przestrzeń amfiteatralna przed nim. Na przecięciach kwadratu umieszczono świetliki zarówno u góry jak i w przecięciach pionowych ścian. Filary podtrzymują strop i dach kościoła.

utworzono : 2011-01-26

Działalność parafii Św. Jadwigi

Już przy Punkcie Katechetycznym powstał Zespół Charytatywny, mający na celu objęcie opieką chorych i niepełnosprawnych. Z pomocą w jego tworzeniu przyszła siostra zakonna ze Zgromadzenia Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej S. Łucja Dziach, która później prowadziła Zespół przez 3 lata.

utworzono : 2011-01-26

Modlitwa za poległych na wschodzie

Właściwie od początku istnienia naszej parafii gromadzili się wokół niej ludzie z różnych krakowskich środowisk kombatanckich. Byli to głównie działacze z organizacji niepodległościowych powojennego podziemia, między innymi z Okręgu Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. „Orląt Lwowskich” oraz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W nowobudowanej świątyni znaleźli oni godne miejsce dla uczczenia pamięci swoich poległych w walce i pomordowanych przez komunistów towarzyszy broni.

utworzono : 2011-04-15

Święta Jadwiga

Święta Jadwiga urodziła się 18 lutego 1374 r. jako córka Ludwika, króla Węgier i Polski, oraz Elżbiety Bośniackiej. Po ojcu odziedziczyła tron Polski. W dniu 16 października 1384 r. została koronowana na króla. Miała wtedy 10 lat. 

utworzono : 2010-12-31
zobacz więcej »

 

 

Parafia Rzymskokatolicka
ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ

ul. Władysława Łokietka 60, 31-334 Kraków
tel: (12) 637 14 15, fax: (12) 638 71 52
2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Msze św. w dni powszednie

6:30 | 7:00 | 8:00 | 18:30

Msze św. w Niedziele i Święta

18:30 (sobota)

6:30 | 8:00 | 9:30 | 10:00 (kaplica MB)

11:00 | 12:30 | 17:00 | 18:30 | 20:30

Newsletter

Niestety nie udało się potwierdzić adresu email. Prawidłowy format adresu to "nazwa@domena". Niestety nie udało się zachwać danych kontaktowych. Proszę spróbować ponownie. Dziękujemy za dodanie swoich danych kontaktowych. Podany adres jest już dodany do listy.

projektowanie stron www szczecin, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne