13rozdzialy * Historia | Kraków - Parafia św. Jadwigi
Niedziela, 25 czerwca 2018 r. imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma Poniedziałek XII tygodnia okresu zwykłego

Historia 26 stycznia 2011 wyświetleń: 5289
Tematy: duszpasterstwo (114) | ludzie (57) | historia (24) | Patronka (20) | Jan Paweł II (15) |

Początki Parafii

Rozbudowa Krakowa w latach 50-tych rozpoczęła się od Nowej Huty, która miała być przeciwwagą dla starego miasta i jego tradycji a szczególnie dla jego religijności. Nowa Huta mała być miastem bez Boga. W latach 60-tych i 70-tych powstały nowe osiedla takie jak Wzgórza Krzesławickie, Mistrzejowice, Prądnik i Krowodrza. Również na tych Osiedlach nie było kościołów, ani nawet nie było mowy o ich budowie. Według władz komunistycznych społeczeństwo socjalistyczne nie potrzebowało religii.

Ksiądz kardynał Karol Wojtyła zaniepokojony tą sytuacją podjął starania u władz o zezwolenia na budowę nowych kościołów zarówno w Nowej Hucie jak i na powstających osiedlach. Odpowiedziano mu, że w Krakowie jest wiele kościołów i mieszkańcy osiedli mogą chodzić do kościołów w centrum Krakowa.

W tej sytuacji duszpasterze udawali się do środowisk osiedlowych, aby tam prowadzić działalność katechetyczną skierowaną zwłaszcza do dzieci i młodzieży.

Zaczęto powoływać punkty katechetyczne do nauczania religii, bo w ówczesnych szkołach nie było takiej możliwości. Stały się one zaczątkiem nowych wspólnot duszpasterskich, a póżniej parafii.

Tak było na Krowodrzy, gdzie kardynał Karol Wojtyła mianował księdza Jana Dziaska, aby zajął się opieką duszpasterską na powstającym osiedlu. Ksiądz Jan pracę duszpasterską rozpoczął w czerwcu 1971 r na terenie wybudowanej już wtedy część osiedla. Dość szybko udało się mu zorganizować naukę religii i ustanowić punkt katechetyczny przy szkole podstawowej nr 113, a póżniej, w roku 1974, kolejny taki punkt przy ul. Kluczborskiej - dla dzieci z nowo powstałych szkół podstawowych. To był pierwszy krok. Później przy punktach katechetycznych wprowadzono nabożeństwa dla dzieci i młodzieży takie jak nabożeństwo majowe do NMP - w miesiącu maju i nabożeństwo różańcowe - w miesiącu październiku. Pierwszą Mszę Świętą ksiądz Jan Dziasek odprawił 13 grudnia 1971r., odbyła się ona w tajemnicy przed władzami, w punkcie katechetycznym przy ul. Pod Fortem 33, . Natomiast 1 września 1974 uroczystą Mszę Świętą na rozpoczęcie nowego roku katechetycznego odprawił kardynał Karol Wojtyła. W tym samym roku Metropolita Krakowski odprawił też słynną wówczas w Krakowie Pasterkę, która zgromadziła ogromną liczbę wiernych.

To wszystko tworzyło nową wspólnotę, która coraz głośniej zaczęła się upominać o prawo do budowy świątyni. Te starania przyczyniły się nie tylko do wybudowania kościoła ale przede wszystkim zjednoczyły nowopowstającą parafię wokół Chrystusa. Efekty tego trudu i wysiłku tych, którzy stoją u poczatków naszej parafii są widoczne do dziś.

Poniżej błogosławieństwo Jana Pawła II oraz fotokopie podpisów pod prośbą o zgodę na budowę kościoła.

aktualizowano: 2013-12-10

Architektura Świątyni

Kościół Świętej Jadwigi został zaplanowany na rzucie krzyża greckiego o równych ramionach. Ołtarz został usytuowany na przecięciu linii tworzących trójkąty i w ten sposób powstała przed nim przestrzeń amfiteatralna przed nim. Na przecięciach kwadratu umieszczono świetliki zarówno u góry jak i w przecięciach pionowych ścian. Filary podtrzymują strop i dach kościoła.

utworzono : 2011-01-26

Działalność parafii Św. Jadwigi

Już przy Punkcie Katechetycznym powstał Zespół Charytatywny, mający na celu objęcie opieką chorych i niepełnosprawnych. Z pomocą w jego tworzeniu przyszła siostra zakonna ze Zgromadzenia Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej S. Łucja Dziach, która później prowadziła Zespół przez 3 lata.

utworzono : 2011-01-26

Modlitwa za poległych na wschodzie

Właściwie od początku istnienia naszej parafii gromadzili się wokół niej ludzie z różnych krakowskich środowisk kombatanckich. Byli to głównie działacze z organizacji niepodległościowych powojennego podziemia, między innymi z Okręgu Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. „Orląt Lwowskich” oraz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W nowobudowanej świątyni znaleźli oni godne miejsce dla uczczenia pamięci swoich poległych w walce i pomordowanych przez komunistów towarzyszy broni.

utworzono : 2011-04-15

Święta Jadwiga

Święta Jadwiga urodziła się 18 lutego 1374 r. jako córka Ludwika, króla Węgier i Polski, oraz Elżbiety Bośniackiej. Po ojcu odziedziczyła tron Polski. W dniu 16 października 1384 r. została koronowana na króla. Miała wtedy 10 lat.

utworzono : 2010-12-31

2018 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone