Poniedziałek, 26 czerwca 2017 r. imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny Poniedziałek XIII tygodnia okresu zwykłego

Historia 31 grudnia 2010 wyświetleń: 8800
Tematy: kultura (34) | historia (24) | Patronka (20) |

Święta Jadwiga

Święta Jadwiga urodziła się 18 lutego 1374 r. jako córka Ludwika, króla Węgier i Polski, oraz Elżbiety Bośniackiej. Po ojcu odziedziczyła tron Polski. W dniu 16 października 1384 r. została koronowana na króla. Miała wtedy 10 lat.

Ze względów dynastycznych w wieku 4 lat została zaręczona z Wilhelmem, synem cesarza Leopolda. Ustalenia te anulowano. Jednak Wilhelm pojawił się w Krakowie, pragnąc poślubić Jadwigę. Mimo życzliwości i uczucia, jakim darzyła go młodziutka królowa, musiał jednak opuścić Kraków.

W związku z zaistniałą sytuacją polityczną, a także wobec dalekosiężnych planów polskich rozważano możliwość unii Polski z Litwą. Stała się ona faktem dzięki małżeństwu królowej Jadwigi z Władysławem Jagiełłą, wielkim księciem Litwy. Ceremonia zaślubin, poprzedzona chrztem Jagiełły (15 lutego), odbyła się w katedrze królewskiej 18 lutego 1386 r. Jadwiga miała wtedy 12 lat, a Jagiełło 35. Królowa stała się sprawczynią i uczestniczką chrystianizacji Litwy. Biorąc czynny udział w rządzeniu państwem, prowadziła głębokie życie religijne.

Wojciech Jastrzębiec, arcybiskup gnieźnieński, który przez pewien czas był kanclerzem królowej, zapisał: "Z doświadczenia wiemy, że spełniała przeróżne uczynki miłosierdzia, cierpliwości, postów, czuwań oraz innych niezliczonych dzieł pobożnych". Poprzez akt fundacyjny i testamentalny zapis na rzecz Akademii Krakowskiej uchodzi za współzałożycielkę Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zmarła, wkrótce po połogu, 17 lipca 1399 r. w Krakowie. 8 czerwca 1979 r. w katedrze na Wawelu Jan Paweł II odprawił po raz pierwszy Mszę św. ku czci błogosławionej królowej Jadwigi, wynosząc ją tym samym na ołtarze. Kanonizował ją w 1997 r. podczas swojej pielgrzymki do ojczyzny.

W ikonografii Święta Jadwiga przedstawiana jest w stroju królewskim. Jej atrybutem są buciki.

Film z Kanonizacji Świętej Jadwigi Królowej, Kraków 1997 r.

aktualizowano: 2013-12-10

Początki Parafii

Rozbudowa Krakowa w latach 50-tych rozpoczęła się od Nowej Huty, która miała być przeciwwagą dla starego miasta i jego tradycji a szczególnie dla jego religijności. Nowa Huta mała być miastem bez Boga. W latach 60-tych i 70-tych powstały nowe osiedla takie jak Wzgórza Krzesławickie, Mistrzejowice, Prądnik i Krowodrza. Również na tych Osiedlach nie było kościołów, ani nawet nie było mowy o ich budowie. Według władz komunistycznych społeczeństwo socjalistyczne nie potrzebowało religii.

Architektura Świątyni

Kościół Świętej Jadwigi został zaplanowany na rzucie krzyża greckiego o równych ramionach. Ołtarz został usytuowany na przecięciu linii tworzących trójkąty i w ten sposób powstała przed nim przestrzeń amfiteatralna przed nim. Na przecięciach kwadratu umieszczono świetliki zarówno u góry jak i w przecięciach pionowych ścian. Filary podtrzymują strop i dach kościoła.

Działalność parafii Św. Jadwigi

Już przy Punkcie Katechetycznym powstał Zespół Charytatywny, mający na celu objęcie opieką chorych i niepełnosprawnych. Z pomocą w jego tworzeniu przyszła siostra zakonna ze Zgromadzenia Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej S. Łucja Dziach, która później prowadziła Zespół przez 3 lata.

utworzono : 2011-01-26

Modlitwa za poległych na wschodzie

Właściwie od początku istnienia naszej parafii gromadzili się wokół niej ludzie z różnych krakowskich środowisk kombatanckich. Byli to głównie działacze z organizacji niepodległościowych powojennego podziemia, między innymi z Okręgu Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. „Orląt Lwowskich” oraz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W nowobudowanej świątyni znaleźli oni godne miejsce dla uczczenia pamięci swoich poległych w walce i pomordowanych przez komunistów towarzyszy broni.

utworzono : 2011-04-15

2017 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone