duszpasterstwo
RSS
Chwała Boża na maxa!!!!
W niedzielę 17 listopada gościliśmy w naszej parafii Grupę Młodzieżowo-Powołaniową ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Tworzy ją czterech księży oraz młodzież. Na Mszach Świętych proponowali zastanowić się, jak jeszcze lepiej pełnić wolę Bożą w codzienności. Wieczorem ok. godziny 19:15 w sali teatralnej odbył się koncert „Chwała Boża na maxa” w wykonaniu „Kapeli.N Reaktywacja”, czyli zespołu złożonego z księży Misjonarzy.
»
Ksiądz Prałat jest Proboszczem Roku 2007.
Ksiądz Prałat Jan Dziasek został uhonorowany tym tytułem za "wielką otwartość serca".
»
Modlitwa za poległych na wschodzie
Właściwie od początku istnienia naszej parafii gromadzili się wokół niej ludzie z różnych krakowskich środowisk kombatanckich. Byli to głównie działacze z organizacji niepodległościowych powojennego podziemia, między innymi z Okręgu Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. „Orląt Lwowskich” oraz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W nowobudowanej świątyni znaleźli oni godne miejsce dla uczczenia pamięci swoich poległych w walce i pomordowanych przez komunistów towarzyszy broni.
»
Działalność parafii Św. Jadwigi
Już przy Punkcie Katechetycznym powstał Zespół Charytatywny, mający na celu objęcie opieką chorych i niepełnosprawnych. Z pomocą w jego tworzeniu przyszła siostra zakonna ze Zgromadzenia Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej S. Łucja Dziach, która później prowadziła Zespół przez 3 lata.
»
Architektura Świątyni
Kościół Świętej Jadwigi został zaplanowany na rzucie krzyża greckiego o równych ramionach. Ołtarz został usytuowany na przecięciu linii tworzących trójkąty i w ten sposób powstała przed nim przestrzeń amfiteatralna przed nim. Na przecięciach kwadratu umieszczono świetliki zarówno u góry jak i w przecięciach pionowych ścian. Filary podtrzymują strop i dach kościoła.
»
Początki Parafii
Rozbudowa Krakowa w latach 50-tych rozpoczęła się od Nowej Huty, która miała być przeciwwagą dla starego miasta i jego tradycji a szczególnie dla jego religijności. Nowa Huta mała być miastem bez Boga. W latach 60-tych i 70-tych powstały nowe osiedla takie jak Wzgórza Krzesławickie, Mistrzejowice, Prądnik i Krowodrza. Również na tych Osiedlach nie było kościołów, ani nawet nie było mowy o ich budowie. Według władz komunistycznych społeczeństwo socjalistyczne nie potrzebowało religii.
»
Katecheza
Na terenie parafii znajdują się 4 Przedszkola,
3 Szkoły Podstawowe oraz 1 Gimnazjum.