111rozdzialy * Służba Liturgiczna | Kraków - Parafia św. Jadwigi
Środa, 23 maja 2018 r. imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty Środa VII tygodnia okresu zwykłego

Służba Liturgiczna

Służba Liturgiczna 8 marca 2011 wyświetleń: 5705
Tematy: duszpasterstwo (114) | liturgia (72) | dzieci (36) | młodzież (19) |

Służba Liturgiczna Ołtarza

Termin łaciński ministrare oznacza "służyć", "pomagać". Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Słowo ministrant wskazuje szczególnie na służbę podczas Mszy Świętej i innych nabożeństw liturgicznych.

W naszej parafii służbę liturgiczną podejmuje 25 ministrantów. Są to chłopcy od klasy III Szkoły podstawowej do II gimnazjum. Spotkania odbywają się raz na dwa tygodnie w poniedziałek o godz.19.00. Zawsze we wrześniu, czyli na początku roku szkolnego rozpoczynamy przygotowanie kandydatów do posługi ministranckiej.

Odpowiedzialnymi za posługę Słowa Bożego jest 29 lektorów w większości w wieku gimnazjalnym i szkoły średniej.

Wspólnota ministrantów i lektorów podejmuje też  wiele inicjatyw na rzecz parafii nie zwiazanych bezposrednio z posługą przy ołtarzu. Wymienić należy choćby pomoc siostrze zakrystiance w budowaniu szopki na Boże Narodzenie, grobu Pańskiego na Wielkanoc, sprzątanie generalne prezbiterium czy sprzedaż prasy religijnej. W adwencie rozprowadzają sianko na stół wigilijny, pomagają w roznoszeniu życzeń świątecznych do chorych w parafii. Jest też grupa lektorów studentów i pracujących, którzy czynnie angażują się w życie liturgiczne parafii. Za każdą posługę wyrażamy im naszą wdzięczność.

Oprócz posługi przy ołtarzu i udzielaniu się w Parafii Służba Liturgiczna doskonali swoje umiejętności w sobotnich meczach piłki nożnej na boisku parafialnym.

Cały rok pracy i formacji podsumowujemy na wyjazdach wakacyjnych, które są czasem wspólnej modlitwy, odpoczynku i lepszego poznania siebie oraz zwiedzanych miejsc.

Opiekę nad Służbą Liturgiczną sprawuje ks. Grzegorz Kurzec, z wielką pomocą Siostry Joanny Mojeścik.

MINISTRANCI

LEKTORZY