Jadwiga Kraków
wyszukiwarka
Niedziela, 13 czerwca 2021 r. imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana XI Niedziela okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Antoniego z Padwy

Zespół Charytatywny

Zespół Charytatywny 20 marca 2011 wyświetleń: 10111
Tematy: ludzie (57) | pomoc (17) |

Wrażliwość na biedę.

Działalność Zespołu Charytatywnego polega na odwiedzaniu chorych w domach, robieniu im zakupów, organizowaniu dla obłożnie chorych Mszy Św. w ich domach oraz Komunii Św. z okazji I Piątków miesiąca. Koordynatorem Zespołu Charytatywnego jest Siostra Joanna Chrobak, która organizuje spotkania z zespołem w ostatnie wtorki miesiąca, by omówić nowe potrzeby i dalszą działalność na kolejny miesiąc. Opiekę duszpasterską nad Zespołem sprawuje ks. Dariusz Burda

A wszystko zaczęło się w 1974 roku, gdy Siostry Nazaretanki rozpoczęły swoją posługę w parafii Św. Jadwigi Królowej. Obok takich zadań jak praca organistki, czy zakrystianki lub praca katechetyczna, od początku rozpoczęła się także pomoc charytatywna chorym i ubogim. Siostra odpowiedzialna za chorych już na początku miała pod opieką ok.170 osób, niosąc pomoc pielęgniarską i duchową. Ze względu na dużą ilość osób chorych, samotnych i opuszczonych, troska i praca tylko jednej osoby była niewystarczająca wobec istniejących potrzeb. Dlatego dość szybko kilka osób świeckich postanowiło zaangażować się w tę pracę. Powstał Zespół Charytatywny, który działa do dnia dzisiejszego. Osoby z tego zespołu, pomimo swoich rodzin i obowiązków, poświęcają czas, by pomagać tym, którzy są w potrzebie.
W I Sobotę miesiąca Zespół Charytatywny uczestniczy we Mszy Św. dla chorych, po której organizuje spotkanie dla nich przy herbacie i posiłku. W Adwencie rozprowadza „Świece Caritas”, a w Wielkim Poście „Baranki wielkanocne”. Przed Bożym Narodzeniem nasz zespół organizuje wigilię dla chorych i samotnych, a dzięki życzliwości kierownictwa pobliskiego sklepu „TESCO”, przeprowadza na jego terenie zbiórkę żywności. Jest ona później pakowana w świąteczne paczki, które rozprowadzamy wśród najbiedniejszych rodzin naszej parafii.
Zbiórka żywnościowa organizowana jest również przed Świętami Wielkanocnymi, a w Wielką Sobotę mamy dla potrzebujących tradycyjną Święconkę. Dzięki pomocy Zespołu Charytatywnego do chorych nie wychodzących z domu docierają życzenia świąteczne z tradycyjną chałką na Boże Narodzenie i poświęconą babką z jajkiem na Wielkanoc.Podczas wakacji zespół charytatywny organizuje dla chorych wyjazd na wczaso-rekolekcje do różnych ośrodków naszej diecezji, gdzie zapewniona jest pomoc medyczna i duchowa.
Zespół charytatywny angażuje się również w działalność kuchni dla ubogich im. św. Jadwigi. Codziennie przygotowywane i wydawane są gorące posiłki nie tylko najuboższym z naszej parafii, ale każdej głodnej osobie, która przyjdzie do kuchni. Realizacja tego zadania wymaga zaangażowania wielu osób, ponieważ potrzebujących jest coraz więcej.
Obecnie z tej formy pomocy korzysta codziennie ok.120 osób będących w trudnej sytuacji życiowej. W większości są to bezdomni, samotne matki wychowujące dzieci i żyjące w skrajnym ubóstwie, rodziny wielodzietne, czy osoby pozostające bez pracy i jakichkolwiek środków do życia. Bardzo często, jak mówią sami zainteresowani, posiłek otrzymywany w naszej kuchni jest dla nich jedynym posiłkiem w ciągu dnia.
Realizacja tego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki ofiarności ludzi dobrej woli, gdyż w każdą pierwszą niedzielę miesiąc zespół charytatywny przeprowadza po Mszach Świętych zbiórkę do puszek na działalność kuchni. Także parafia systematycznie wspiera naszą działalność. Środki na pomoc charytatywną pozyskujemy również ze sprzedaży wigilijnych świec Caritas, baranków wielkanocnych i z ofiar wrzucanych do puszki św. Antoniego. Otrzymujemy także pomoc ze strony diecezjalnej „Caritas” oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Owocem naszej wieloletniej pracy jest nie tylko pomoc wielu konkretnym osobom w potrzebie. Obserwujemy jednocześnie zwiększającą się świadomość parafian oraz ich pełne wrażliwości nastawienie do osób bezdomnych i ubogich.

Zespół Charytatywny zaprasza wszystkich dysponujących czasem, a przede wszystkim wrażliwym sercem i otwartością na pomoc bliźnim do współpracy w działalności na rzecz potrzebujących.

ost. aktualizacja: 2017-09-28

 

 

Parafia Rzymskokatolicka
ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ

ul. Władysława Łokietka 60, 31-334 Kraków
tel: (12) 637 14 15, fax: (12) 638 71 52
2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Msze św. w dni powszednie

6:30 | 7:00 | 8:00 | 18:30

Msze św. w Niedziele i Święta

18:30 (sobota)

6:30 | 8:00 | 9:30 | 10:00 (kaplica MB)

11:00 | 12:30 | 17:00 | 18:30 | 20:30

Newsletter

Niestety nie udało się potwierdzić adresu email. Prawidłowy format adresu to "nazwa@domena". Niestety nie udało się zachwać danych kontaktowych. Proszę spróbować ponownie. Dziękujemy za dodanie swoich danych kontaktowych. Podany adres jest już dodany do listy.

projektowanie stron www szczecin, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne