15rozdzialy * Historia | Kraków - Parafia św. Jadwigi
Niedziela, 25 czerwca 2018 r. imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma Poniedziałek XII tygodnia okresu zwykłego

Historia 26 stycznia 2011 wyświetleń: 5492
Tematy: duszpasterstwo (114) | kultura (34) | historia (24) | Patronka (20) |

Architektura Świątyni

Kościół Świętej Jadwigi został zaplanowany na rzucie krzyża greckiego o równych ramionach. Ołtarz został usytuowany na przecięciu linii tworzących trójkąty i w ten sposób powstała przed nim przestrzeń amfiteatralna przed nim. Na przecięciach kwadratu umieszczono świetliki zarówno u góry jak i w przecięciach pionowych ścian. Filary podtrzymują strop i dach kościoła.

Ołtarz został zrobiony w formie sarkofagu, na wzór dawnych ołtarzy , które były zakładane na grobach męczenników. Relikwie patronki kościoła świętej Jadwigi, które przekazał Ojciec Święty Jan Paweł II, zostały umieszczone właśnie w tym sarkofagu. Za ołtarzem ale w górnej strefie umieszczono tabernakulum. Tłem dla tabernakulum i ołtarza jest wielki witraż , który tworzy girlandę dla Krzyża, kopii krzyża wawelskiego przed którym modliła się św. Jadwiga. Jej posąg odlany w brązie umieścił artysta Maciej Zychowicz na schodach prezbiterium, aby swoim wstawiennictwem wypraszała u Ukrzyżowanego potrzebne łaski dla ludu powierzonego Jej pieczy.

Trzy inne wielkie witraże zostały poświęcone: południowy - Duchowi Świętemu; północny - Bogu Ojcu Stworzycielowi Wszechświata i wschodni - tajemnicy Świętych Obcowania. W tym ostatnim artysta Jerzy Skąpski umieścił podobizny świętych i błogosławionych związanych z Janem Pawłem II.

Na uwagę zasługuje Droga Krzyżowa wykonana przez artystę Macieja Zychowicza, który zbidował każdą stacje z elementów marmuru, brązu i drewna.

W prezbiterium jest umieszczony obraz Matki Bożej Częstochowskiej, kopia wykonana przez krakowskiego artystę Stanisława Kubicę. Ten obraz przypomina, że święta Jadwiga była wielką czcicielką Matki Bożej, a wyjeżdżając z Węgier, żegnana przez zatroskaną matkę Elżbietę, otrzymuje "drogocenny obraz Matki Bożej czczony w rodzinie".

W zakrystii kościoła znajdują się kielichy i ornaty darowane przez Ojca Świętego Jana Pawła II dla parafii św. Jadwigi.

W kaplicy dolnego kościoła zobaczymy obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, namalowany w roku 1993 przez artystę Tadeusza Borutę oraz Drogę Krzyżową krakowskiej artystki Teresy Tarczyńskiej. Witraż w tej kaplicy poświęcony sakramentowi Chrztu Świętego jest fundacją katolików z Kolonii, którzy swoją ofiarnością przyczynili się do ukończenia świątyni. Wystrój kaplicy jest wspólnym dziełem Teresy Tarczyńskiej i Macieja Zychowicza.

aktualizowano: 2013-12-10

Początki Parafii

Rozbudowa Krakowa w latach 50-tych rozpoczęła się od Nowej Huty, która miała być przeciwwagą dla starego miasta i jego tradycji a szczególnie dla jego religijności. Nowa Huta mała być miastem bez Boga. W latach 60-tych i 70-tych powstały nowe osiedla takie jak Wzgórza Krzesławickie, Mistrzejowice, Prądnik i Krowodrza. Również na tych Osiedlach nie było kościołów, ani nawet nie było mowy o ich budowie. Według władz komunistycznych społeczeństwo socjalistyczne nie potrzebowało religii.

utworzono : 2011-01-26

Działalność parafii Św. Jadwigi

Już przy Punkcie Katechetycznym powstał Zespół Charytatywny, mający na celu objęcie opieką chorych i niepełnosprawnych. Z pomocą w jego tworzeniu przyszła siostra zakonna ze Zgromadzenia Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej S. Łucja Dziach, która później prowadziła Zespół przez 3 lata.

utworzono : 2011-01-26

Modlitwa za poległych na wschodzie

Właściwie od początku istnienia naszej parafii gromadzili się wokół niej ludzie z różnych krakowskich środowisk kombatanckich. Byli to głównie działacze z organizacji niepodległościowych powojennego podziemia, między innymi z Okręgu Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. „Orląt Lwowskich” oraz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W nowobudowanej świątyni znaleźli oni godne miejsce dla uczczenia pamięci swoich poległych w walce i pomordowanych przez komunistów towarzyszy broni.

utworzono : 2011-04-15

Święta Jadwiga

Święta Jadwiga urodziła się 18 lutego 1374 r. jako córka Ludwika, króla Węgier i Polski, oraz Elżbiety Bośniackiej. Po ojcu odziedziczyła tron Polski. W dniu 16 października 1384 r. została koronowana na króla. Miała wtedy 10 lat.

utworzono : 2010-12-31

2018 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone