loading...

Święty Michał Archanioł

ponad tydzień temu, 2024-05-08 Odsłon: 232

8 maja to rocznica objawień św. Michała Archanioła na górze Gargano we Włoszech. To dobry powód, aby przypomnieć o tym Księciu Wojska Niebieskiego.

Objawienia miały miejsce w 490 roku. Pewnemu bogatemu włościaninowi uciekł byk. Właściciel dostrzegł go na szczycie góry Gargano przed wejściem do groty. Rozgniewany napiął łuk i wypuścił strzałę, aby zabić byka, ale strzała w cudowny sposób obróciła się i trafiła mężczyznę w nogę. Przestraszony pobiegł do biskupa opowiedzieć o tym zdarzeniu. Ten natychmiast zarządził trzy dni publicznych modlitw i pokuty. Wieczorem ostatniego dnia pokuty (8 maja) ukazał się mu św. Michał Archanioł i powiedział: Ja jestem Archanioł Michał, stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona: ja jestem jej strażnikiem… tam, gdzie otwiera się skała, będą przebaczone grzechy ludzkie… Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego.

Biskup długo się wahał, gdyż na wzgórzu nadal żywy był kult pogański. Wódz zastępów anielskich jednak upomniał się o swoje i jeszcze dwukrotnie ukazywał się tam (Epizod Zwycięstwa i Epizod Poświęcenia). 8 maja 493 biskup Wawrzyniec (późniejszy święty) wraz z całą ludnością Sipontu udał się na Monte Gargano. Wszyscy usłyszeli wydobywające się z groty cudowne śpiewy anielskie. Biskup poprosił o radę papieża – św. Gelazego, który wydał pozytywną opinię o objawieniach. Zaraz potem objawił mu się św. Michał Archanioł i oznajmił: Zaniechaj myśli o poświęceniu groty, ja wybrałem ją na swoją siedzibę i już poświęciłem razem z moimi aniołami. Znajdziesz w niej znaki na skale (odciśnięta stopa dziecka) i mój wizerunek, ołtarz, paliusz i krzyż. Wy tylko wejdziecie do groty i odmówicie przy mnie modlitwy. Jutro odprawicie dla ludu Najświętszą ofiarę i zobaczycie, jak sam poświęcam tę świątynię. Następnego dnia biskup i mieszkańcy odnaleźli w grocie kamienny ołtarz przykryty płótnem z górującym nad nim krzyżem. Od tego czasu grota nazywana jest „niebiańską bazyliką”, ponieważ jako jedyna świątynia na ziemi nie została poświęcona ręką ludzką. Bazylika ta od tamtej pory jest celem pielgrzymek władców, papieży, świętych i licznych wiernych. Wielokrotnie pielgrzymował tam św. Ojciec Pio, gdyż klasztor, w którym mieszkał, jest oddalony tylko o 20 km. Zalecał też każdemu, kto prosił go o rozmowę, aby odwiedził św. Michała Archanioła w grocie objawień (za www.anielskimiecz.pl).

W drugiej połowie XIX w. w Valls w Hiszpanii żyła karmelitanka bosa S. Filomena de Santa Coloma Ferrer.

Ta zakonnica, która potem zmarła w opinii świętości, w gorących modlitwach zapytywała Boga, co należy czynić, aby zapewnić większą chwałę Kościołowi. Objawił się jej wtedy św. Michał Archanioł i rzekł trzy razy na potwierdzenie powagi i ważności tego, co powie: Rozgłaszaj moją wielkość, głoś wszędzie o mojej wielkości, mów wiele o mojej potędze. Świątobliwa Filomena uświadomiła sobie wtedy niezmierną potęgę i władzę tego Archanioła. Zrozumiała, że spośród duchów niebieskich jest najdoskonalszym i w miłości najbardziej podobnym do samego Boga. Swoich czcicieli otacza on szczególną opieką w życiu, przy śmierci i po zgonie. Wkrótce potem S. Filomena miała drugie widzenie, która sama tak opisała:

Ujrzałam Najświętsze Serce Pana Jezusa, napełnione miłością do ludzi, idące przez drogi świata. Utrudzone słaniało się w prawo i lewo, doznając ran z powodu przydrożnych cierni. Z poranionego Serca spływała Krew, użyźniając ziemię. Kiedy to serce przeszyte na wylot wydało z siebie łaskę i miłość, zbliżyły się do Niego dwie gwiazdy, aby Je podtrzymać. Zrozumiałam, że przecudna gwiazda od prawej strony, czyli od strony boleści była to Niepokalana Dziewica, Matka Jezusa. Drugą gwiazdą równie wspaniałą i jasną, od strony miłości, był św. Michał Archanioł. Najświętsze Serce zmieniło się także w gwiazdę. Chrystus Pan mówił do Matki: Niechaj się stanie to, o co prosisz. Maryja mówiła do Anioła: leć, roznoś to, co Syn mi daje. Św. Michał odpowiadał: Któż jak Bóg! W trójkącie gwiazd widziałam obraz Opatrzności, w troistości osób jedność woli. Bo zarówno Maryja chciała wyprosić, jak Chrystus udzielić, a św. Michał rozdać. Zrozumiałam, że wszystkie łaski dla uratowania Kościoła wyjedna Niepokalana, a rozniesie je jeden tylko św. Michał Archanioł (za www.anielskimiecz.pl).

Święty Michał Archanioł jest znany i czczony przez cały świat katolicki. Pod jego wezwaniem istnieje w Polsce około 350 parafii, 222 miejscowości zawdzięczają swe nazwy imieniu św. Michała. Jego wizerunek pojawił się w wielu herbach polskich miast. Ten wódz wojsk niebieskich patronuje wielu państwom, miastom i regionom. Zapowiadany w wielu prywatnych objawieniach kult św. Michała zaczął rozwijać się silnie za pontyfikatu papieża Leona XIII, który ułożył modlitwę: Święty Michale Archaniele broń nas w walce… Bł. ks. Bronisław Markiewicz uznał tę modlitwę jako lekarstwo przeciw szerzącemu się złu. Pisał on: Oto nieomylny, panujący nam dzisiaj zastępca Chrystusa Pana, rozpoczynając swe rządy w Kościele, powierzył cały świat katolicki opiece Archanioła św. Michała, potężnego pogromcy czarta. 30 sierpnia 1878 r. powstaje w Rzymie bractwo szkaplerza św. Michała, zatwierdzone dwa lata później przez papieża Leona XIII. Celem bractwa było uczczenie św. Michała oraz modlitwa o wolność Kościoła, pokonanie herezji, ocalenie grzeszników, umocnienie Królestwa Bożego w duszach chrześcijan, wypraszanie łask dla dusz czyśćcowych oraz modlitwa o dobrą śmierć.

W 1994 r. powstaje w Polsce apostolat – Rycerstwo Świętego Michała Archanioła, którego zastęp działa również w Krakowie. Modli się on np. w bazylice Krzyża Świętego w Mogile w trzecie wtorki miesiąca i bazylice na Skałce (pierwszym i głównym patronem tego kościoła jest św. Michał Archanioł) w drugie czwartki miesiąca. Rycerze św. Michała Archanioła serdecznie zawsze zapraszają, aby dołączyć do wspólnych modlitw za przyczyną wodza wojska niebieskiego. Można oddać się w opiekę tego Mocarza Niebios przyjmując Jego szkaplerz. Nikt, kto obiera sobie za patrona Świętego Michała Archanioła, nie zawodzi się.

A.K.


Modlitwa do św. Michała Archanioła

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.



20 maja 2024
Rok liturgiczny: B/II
Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Kolor szat

Fotogalerie

Wsparcie

Przelew bankowy



Przelew tradycyjny

Pozostań:

Parafia Rzymskokatolicka

Św. Jadwigi
Królowej

ul. Władysława Łokietka 60, 31-334 Kraków
tel: (12) 637 14 15, fax: (12) 638 71 52
swietajadwiga@diecezja.pl

NIP: 945-19-20-291
REGON: 040097801

Konto bankowe:
PKO BP 49 1020 2906 0000 1702 0086 1682
Kraków / Krowodrza

Jak dojechać
do parafii

Parafia św Jadwigi

Plan parafii



C2011 - 2024 / Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Polityka prywatności / Polityka dostępności