loading...

Osiem błogosławieństw - rozważanie marcowe

29 marca 2023r. Odsłon: 864

Rozważanie z kolejnej Adoracji z cyklu "8 błogosławieństw" wspólnoty Chrystus na Krowodrzy.

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

Panie Jezu Chryste, jesteś Miłością, Najwyższym Dobrem. Twoim największym przymiotem jest miłosierdzie, czyli czynienie dobra, a nas, ludzi, stworzyłeś na swój obraz i podobieństwo, więc i nam nakazałeś miłować. Stworzyłeś nas Panie z miłości i do miłości, abyśmy służyli Tobie i ludziom, zgodnie z Twoimi przykazaniami i własnymi zdolnościami (talentami), którymi nas obdarzyłeś. Pomóż nam w tym Wielkim Poście towarzyszyć Ci nie tylko szlachetnymi myślami, lecz przejść Twoją drogę sercem. Przyjdź, Duchu Święty i rozpal w nas ogień Twojej miłości. Duchu Święty, prowadź nas, Duchu Święty, umacniaj nas, przypominaj to, co mówi Pan.

Dzisiaj zatrzymajmy się nad piątym błogosławieństwem: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5,7).

Miłosierny jest przede wszystkim Pan Bóg. W Biblii słowo miłosierny (eleemon) odnosi się do Boga pięć razy częściej niż do ludzi. Dlatego miłosierny znaczy przede wszystkim boski, taki jak Bóg. Być miłosiernym to być boskim. To przekraczać granice człowieczeństwa, żeby osiągać poziom nieba. Kiedy jesteśmy miłosierni, to pokazujemy, że jesteśmy obrazem Boga i Jego podobieństwem. Być miłosiernym to znaczy również być ludzkim, być dla człowieka. Kiedy bowiem Biblia mówi o miłosierdziu, to mówi o miłości wobec człowieka. I o ile wcześniejsze błogosławieństwa koncentrują się przede wszystkim na nas samych, to bycie miłosiernym jest niemożliwe bez czynnego otwarcia się na drugiego człowieka.

Z Dzienniczka św. siostry Faustyny: Żądam od ciebie uczynków miłosierdzia, które mają wypływać z miłości ku Mnie. Miłosierdzie masz okazywać zawsze i wszędzie bliźnim, nie możesz się od tego usunąć ani wymówić, ani uniewinnić. Podaję ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliźnim: pierwszy – czyn, drugi – słowo, trzeci – modlitwa; w tych trzech stopniach zawiera się pełnia miłosierdzia i jest niezbitym dowodem miłości ku Mnie. W ten sposób dusza wysławia i oddaje cześć miłosierdziu Mojemu (Dz. 742).

Czyn, słowo, modlitwa – w tych trzech sposobach czynienia miłosierdzia bliźnim zawiera się pełnia miłosierdzia i jest niezbitym dowodem miłości do Boga. Tak często jest nam trudno znaleźć czas, siły, dobrą wolę, by postępować miłosiernie. Zwłaszcza w dobie materializmu niezwykle ważne jest miłosierdzie duchowe. Oddawanie się modlitwie za dusze żywych i zmarłych, pamięć o ludziach, ich sprawach i problemach. Miłosierdzie to również pomaganie tym cierpiącym cieleśnie – chorym, słabym, nieradzącym sobie w dzisiejszym świecie, których jest bardzo wielu. Każdy, nawet najmniejszy gest miłosierdzia jest niezwykle cenny i sprawia Bogu radość, ponieważ pomoc bliźniemu to pomoc samemu Jezusowi.

...albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5,7). Każdy, kto jest miłosierny, dostąpi miłosierdzia. W ten sposób miłosierdzie związane jest nierozerwalnie ze szczęściem. Nie ma człowieka, który nie chciałby być szczęśliwym. Wielu jest takich, którzy szukają szczęścia, ale boją się porażki, niepewni dokonywanych wyborów. Jezus mówi o takim szczęściu, które jest pewne i w zasięgu ręki. Bądź miłosierny, a będziesz na pewno szczęśliwy. Bądź miłosierny, a nigdy nie zostaniesz sam w swojej własnej potrzebie. Św. Jan Chryzostom tłumaczy, że nagroda za bycie miłosiernym przewyższa to, co uczyniliśmy dla drugiego człowieka: Nagroda na pierwszy rzut oka wydaje się być równowartym zwrotem, w rzeczywistości jednak nagroda ta pochodzi od Boga i jest większa niż ludzkie czyny dobroci. Podczas gdy inni otrzymują od nas miłosierdzie ludzkie, my otrzymujmy miłosierdzie od Boga. W ten sposób można powiedzieć, że okazywanie miłosierdzia jest najlepszą inwestycją w przyszłość.

Panie Jezu, poprzez św. siostrę Faustynę przypominasz nam, że mamy okazywać miłosierdzie bliźnim zawsze i wszędzie, ponieważ jest to nasz podstawowy chrześcijański obowiązek. Prosimy Cię, rozbudź w nas pragnienie, aby szerzyć Twoje Miłosierdzie poprzez spełnianie dzieł miłosierdzia wobec duszy i ciała, zwłaszcza niosąc pociechę potrzebującym pomocy, chorym i strapionym. Pomóż nam zrozumieć, że praktykując miłosierdzie otrzymujemy możliwość zbliżenia się do drugiego człowieka, a dzięki niemu do Ciebie.

CNK Marek Chrzanowski



22 stycznia 2025
Rok liturgiczny: C/I
Dzień powszedni albo wspomnienie św. Wincentego, diakona i męczennika, albo wspomnienie św. Wincentego Pallottiego, prezbitera

Fotogalerie

Wsparcie

Przelew bankowy



Przelew tradycyjny

Pozostań:

Parafia Rzymskokatolicka

Św. Jadwigi
Królowej

ul. Władysława Łokietka 60, 31-334 Kraków
tel: (12) 637 14 15, fax: (12) 638 71 52
swietajadwiga@diecezja.pl

NIP: 945-19-20-291
REGON: 040097801

Konto bankowe:
PKO BP 49 1020 2906 0000 1702 0086 1682
Kraków / Krowodrza

Jak dojechać
do parafii

Parafia św Jadwigi

Plan parafii



C2011 - 2025 / Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Polityka prywatności / Polityka dostępności