loading...

Początki Parafii

25 maja 2021r. Odsłon: 2485

Rozbudowa Krakowa w latach 50-tych rozpoczęła się od Nowej Huty, która miała być przeciwwagą dla starego miasta i jego tradycji a szczególnie dla jego religijności. Nowa Huta mała być miastem bez Boga. W latach 60-tych i 70-tych powstały nowe osiedla takie jak Wzgórza Krzesławickie, Mistrzejowice, Prądnik i Krowodrza. Również na tych Osiedlach nie było kościołów, ani nawet nie było mowy o ich budowie. Według władz komunistycznych społeczeństwo socjalistyczne nie potrzebowało religii.

Ksiądz kardynał Karol Wojtyła zaniepokojony tą sytuacją podjął starania u władz o zezwolenia na budowę nowych kościołów zarówno w Nowej Hucie jak i na powstających osiedlach. Odpowiedziano mu, że w Krakowie jest wiele kościołów i mieszkańcy osiedli mogą chodzić do kościołów w centrum Krakowa.

W tej sytuacji duszpasterze udawali się do środowisk osiedlowych, aby tam prowadzić działalność katechetyczną skierowaną zwłaszcza do dzieci i młodzieży.

Zaczęto powoływać punkty katechetyczne do nauczania religii, bo w ówczesnych szkołach nie było takiej możliwości. Stały się one zaczątkiem nowych wspólnot duszpasterskich, a póżniej parafii.

Tak było na Krowodrzy, gdzie kardynał Karol Wojtyła mianował księdza Jana Dziaska, aby zajął się opieką duszpasterską na powstającym osiedlu. Ksiądz Jan pracę duszpasterską rozpoczął w czerwcu 1971 r na terenie wybudowanej już wtedy część osiedla. Dość szybko udało się mu zorganizować naukę religii i ustanowić punkt katechetyczny przy szkole podstawowej nr 113, a póżniej, w roku 1974, kolejny taki punkt przy ul. Kluczborskiej - dla dzieci z nowo powstałych szkół podstawowych. To był pierwszy krok. Później przy punktach katechetycznych wprowadzono nabożeństwa dla dzieci i młodzieży takie jak nabożeństwo majowe do NMP - w miesiącu maju i nabożeństwo różańcowe - w miesiącu październiku. Pierwszą Mszę Świętą ksiądz Jan Dziasek odprawił 13 grudnia 1971r., odbyła się ona w tajemnicy przed władzami, w punkcie katechetycznym przy ul. Pod Fortem 33, . Natomiast 1 września 1974 uroczystą Mszę Świętą na rozpoczęcie nowego roku katechetycznego odprawił kardynał Karol Wojtyła. W tym samym roku Metropolita Krakowski odprawił też słynną wówczas w Krakowie Pasterkę, która zgromadziła ogromną liczbę wiernych.

To wszystko tworzyło nową wspólnotę, która coraz głośniej zaczęła się upominać o prawo do budowy świątyni. Te starania przyczyniły się nie tylko do wybudowania kościoła ale przede wszystkim zjednoczyły nowopowstającą parafię wokół Chrystusa. Efekty tego trudu i wysiłku tych, którzy stoją u poczatków naszej parafii są widoczne do dziś.

 

Poniżej błogosławieństwo Jana Pawła II oraz fotokopie podpisów pod prośbą o zgodę na budowę kościoła.18 czerwca 2024
Rok liturgiczny: B/II

Fotogalerie

Wsparcie

Przelew bankowyPrzelew tradycyjny

Pozostań:

Parafia Rzymskokatolicka

Św. Jadwigi
Królowej

ul. Władysława Łokietka 60, 31-334 Kraków
tel: (12) 637 14 15, fax: (12) 638 71 52
swietajadwiga@diecezja.pl

NIP: 945-19-20-291
REGON: 040097801

Konto bankowe:
PKO BP 49 1020 2906 0000 1702 0086 1682
Kraków / Krowodrza

Jak dojechać
do parafii

Parafia św Jadwigi

Plan parafiiC2011 - 2024 / Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Polityka prywatności / Polityka dostępności