Początki Parafii
Rozbudowa Krakowa w latach 50-tych rozpoczęła się od Nowej Huty, która miała być przeciwwagą dla starego miasta i jego tradycji a szczególnie dla jego religijności. Nowa Huta mała być miastem bez Boga. W latach 60-tych i 70-tych powstały nowe osiedla takie jak Wzgórza Krzesławickie, Mistrzejowice, Prądnik i Krowodrza. Również na tych Osiedlach nie było kościołów, ani nawet nie było mowy o ich budowie. Według władz komunistycznych społeczeństwo socjalistyczne nie potrzebowało religii.
Ksiądz kardynał Karol Wojtyła zaniepokojony tą sytuacją podjął starania u władz o zezwolenia na budowę nowych kościołów zarówno w Nowej Hucie jak i na powstających osiedlach. Odpowiedziano mu, że w Krakowie jest wiele kościołów i mieszkańcy osiedli mogą chodzić do kościołów w centrum Krakowa.
W tej sytuacji duszpasterze udawali się do środowisk osiedlowych, aby tam prowadzić działalność katechetyczną skierowaną zwłaszcza do dzieci i młodzieży.
Zaczęto powoływać punkty katechetyczne do nauczania religii, bo w ówczesnych szkołach nie było takiej możliwości. Stały się one zaczątkiem nowych wspólnot duszpasterskich, a póżniej parafii.
Tak było na Krowodrzy, gdzie kardynał Karol Wojtyła mianował księdza Jana Dziaska, aby zajął się opieką duszpasterską na powstającym osiedlu. Ksiądz Jan pracę duszpasterską rozpoczął w czerwcu 1971 r na terenie wybudowanej już wtedy część osiedla. Dość szybko udało się mu zorganizować naukę religii i ustanowić punkt katechetyczny przy szkole podstawowej nr 113, a póżniej, w roku 1974, kolejny taki punkt przy ul. Kluczborskiej - dla dzieci z nowo powstałych szkół podstawowych. To był pierwszy krok. Później przy punktach katechetycznych wprowadzono nabożeństwa dla dzieci i młodzieży takie jak nabożeństwo majowe do NMP - w miesiącu maju i nabożeństwo różańcowe - w miesiącu październiku. Pierwszą Mszę Świętą ksiądz Jan Dziasek odprawił 13 grudnia 1971r., odbyła się ona w tajemnicy przed władzami, w punkcie katechetycznym przy ul. Pod Fortem 33, . Natomiast 1 września 1974 uroczystą Mszę Świętą na rozpoczęcie nowego roku katechetycznego odprawił kardynał Karol Wojtyła. W tym samym roku Metropolita Krakowski odprawił też słynną wówczas w Krakowie Pasterkę, która zgromadziła ogromną liczbę wiernych.
To wszystko tworzyło nową wspólnotę, która coraz głośniej zaczęła się upominać o prawo do budowy świątyni. Te starania przyczyniły się nie tylko do wybudowania kościoła ale przede wszystkim zjednoczyły nowopowstającą parafię wokół Chrystusa. Efekty tego trudu i wysiłku tych, którzy stoją u poczatków naszej parafii są widoczne do dziś.
Poniżej błogosławieństwo Jana Pawła II oraz fotokopie podpisów pod prośbą o zgodę na budowę kościoła.