Kard. Dziwisz doktorem honoris causa

16 listopada 2011r. Odsłon: 1218

Kard. Stanisław Dziwisz otrzymał 16 listopada tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu del Salento w Lecce we Włoszech.

W dniach 15-18 listopada metropolita krakowski bierze udział w międzynarodowym kongresie poświęconym dziedzictwu Jana Pawła II pt. „Wyzwanie Jana Pawła II dla człowieka XXI wieku”.

W lectio magistralis, wygłoszonej z okazji przyznania tytułu kard. Dziwisz skupił się na przedstawieniu „procesu dojrzewania idei godności człowieka w refleksji Karola Wojtyły, poczynając od jego wczesnych lat kapłańskich aż po pierwszą encyklikę jego pontyfikatu Redemptor hominis”.

Kard. Dziwisz zaznaczył, że wyróżnienie przyjmuje jako wyraz uznania dla wartości, którym starał się służyć w całym swoim kapłańskim życiu. „Zdaję sobie doskonale sprawę, że za przyznanym mi honorowym tytułem stoi również uznanie dla osoby Ojca Świętego Jana Pawła II, uznanie dla wyznawanych przez niego wartości oraz dla roli, jaką we współczesnym świecie odegrał Papież, który przybył do Rzymu z dalekiego kraju, z mojego kraju” – powiedział metropolita krakowski i przypomniał pokrótce prawie 40 lat swej posługi u boku kard. Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II.

W sesji biorą także udział przedstawiciele uniwersytetów włoskich oraz rektorzy i profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ), Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II (UPJP2) w Krakowie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Referaty poświęcone nauczaniu bł. Jana Pawła II, jego otwarciu na świat, modlitwie i mistycznemu wymiarowi życia, zaangażowaniu w głoszenie orędzia miłosierdzia, przebaczenia i pokoju wygłosili m.in.: prof. Franciszek Ziejka i prof. Jacek Popiel z UJ, ks. prof. Władysław Zuziak, ks. prof. Jan Machniak z UPJP2 oraz ks. prof. Andrzej Szostek z Katolickiego KUL.

W ramach Kongresu 15 listopada została otwarta wystawa autorstwa Giuseppe Afrune ”Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, w której otwarciu wzięli udział uczestnicy kongresu oraz przedstawiciele władz regionu Lecce.

8 maja 2024
Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski