Podsumowanie kazań katechizmowych

18 grudnia 2011r. Odsłon: 1355

Kościół żyje dzięki Eucharystii . Ta prawda wyraża nie tylko codzienne doświadczenie wiary, ale zawiera w sobie istotę tajemnicy Kościoła. Na różne sposoby Kościół doświadcza z radością, że nieustannie urzeczywistnia się obietnica: «A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata» (Mt28, 20). Dzięki Najświętszej Eucharystii, w której następuje przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Pana, raduje się tą obecnością w sposób szczególny. Od dnia Zesłania Ducha Świętego, w którym Kościół, Lud Nowego Przymierza, rozpoczął swoje pielgrzymowanie ku ojczyźnie niebieskiej, Najświętszy Sakrament niejako wyznacza rytm jego dni, wypełniając je ufną nadzieją.
Jan Paweł II, Encyklika Ecclesia de Eucharistia

Zakończył się cykl kazań katechizmowych dotyczących poszczególnych części Mszy Świętej. Kazania te były głoszone w naszym kościele przez pięć kolejnych niedziel, począwszy od 20 listopada czyli Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. Mamy nadzieję, że podjęte rozważania przybliżyły słuchaczom znaczenie teologiczne celebracji Eucharystii, oraz przypomniały wiele kwestii praktycznych dotyczących naszego udziału w Ofierze Mszy Świętej. Mamy nadzieję, że systematyczne omówienie tego najdroższego nam nabożeństwa pomogło wniknąć głębiej w jego sens, a w ten sposób pozwoliło lepiej przygotować się duchowo do Świąt Narodzenia Pańskiego. Kazania głosili księża pracujący w naszej parafii.

Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego

Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego

3 maja 2024
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski