loading...

Słowo Metropolity Krakowskiego

06 grudnia 2011r. Odsłon: 1259

W związku z Archidiecezjalną Pielgrzymką dziękczynną do Ziemi Świętej.

U progu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Ojciec Święty wyraził „gorące pragnienie” odbycia „specjalnej pielgrzymki jubileuszowej do kilku miejsc, które w szczególny sposób łączą się z Wcieleniem Słowa Bożego”.

Pisał wówczas: „Bardzo gorąco pragnę udać się najpierw do Nazaretu, miasta, które jest związane z samym momentem Wcielenia i w którym później Jezus wzrastał. A czyż można nie nawiedzić Betlejem, gdzie Chrystus przyszedł na świat, a pasterze i mędrcy stali się głosem uwielbienia całej ludzkości? Szczególnie doniosłym etapem będzie nawiedzenie Jerozolimy, miejsca ukrzyżowania i zmartwychwstania Pana Jezusa. Pośród jerozolimskich miejsc szczególnie mocno związanych z ziemskim życiem Chrystusa, koniecznie trzeba będzie nawiedzić Wieczernik, gdzie Jezus ustanowił Eucharystię. To tutaj, zgodnie z tradycją, Apostołowie zgromadzili się na modlitwie wraz z Maryją, Matką Chrystusa, gdy w dniu Pięćdziesiątnicy nastąpiło zesłanie Ducha Świętego. Wizyta w Wieczerniku ma zatem być powrotem do samych źródeł Kościoła” (Jan Paweł II, Watykan, 29 czerwca 1999 r.).

Wielkie pragnienie pielgrzymowania śladami Chrystusa w Ziemi Świętej spełniło się w marcu 2000 roku. Tę blisko tygodniową wizytę Jana Pawła II w Ojczyźnie Jezusa nazwano później „pielgrzymką pojednania”. W historii Bliskiego Wschodu była to druga wizyta głowy Kościoła rzymskokatolickiego. Główne przesłanie, z którym Jan Paweł II przybył do Ziemi Świętej, odnosiło się do zgodnego współżycia trzech wielkich, stykających się w tym miejscu religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Podążając za natchnieniem bł. Jana Pawła II również nas powinno ogarnąć „gorące pragnienie” udania się w pielgrzymce do źródeł naszej wiary i kolebki Kościoła, aby w dwunastą rocznicę tamtej niezapomnianej pielgrzymki, siódmą rocznicę śmierci Ojca Świętego oraz pierwszą rocznicę wyniesienia do chwały ołtarzy Błogosławionego Rodaka dziękować w Ziemi Świętej Bożej Opatrzności za Jego beatyfikację, posługę na Stolicy Piotrowej, nauczanie i całe dziedzictwo, które nam pozostawił.

W dziękczynieniu za dar osoby Ojca Świętego szczególne miejsce zajmuje archidiecezja krakowska, w której Karol Wojtyła przyszedł na świat, dorastał, przyjął święcenia kapłańskie i biskupie oraz której był pasterzem przez szesnaście lat. Dlatego zachęcam kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wszystkich wiernych do wzięcia udziału w pielgrzymce dziękczynnej do Ziemi Świętej, która odbędzie się w dniach 16–23 kwietnia 2012 roku. Organizatorem pielgrzymki jest franciszkański Komisariat Ziemi Świętej w Krakowie, którego tradycje organizowania pielgrzymek do ziemskiej Ojczyzny Jezusa i Jego Niepokalanej Matki sięgają roku 1907. Ufam, że duchowi synowie św. Franciszka z Asyżu obecni w Ziemi Świętej już od 1217 roku tak przygotują i przeprowadzą pielgrzymkę, aby podczas naszego pobytu w miejscach świętych mocno i radośnie wybrzmiało uroczyste „Te Deum laudamus” za dar osoby i posługi bł. Jana Pawła II.



kard. Stanisław Dziwisz
Metropolita Krakowski



4 maja 2024
Rok liturgiczny: B/II
Wspomnienie św. Floriana, męczennika
Kolor szat

Fotogalerie

Wsparcie

Przelew bankowy



Przelew tradycyjny

Pozostań:

Parafia Rzymskokatolicka

Św. Jadwigi
Królowej

ul. Władysława Łokietka 60, 31-334 Kraków
tel: (12) 637 14 15, fax: (12) 638 71 52
swietajadwiga@diecezja.pl

NIP: 945-19-20-291
REGON: 040097801

Konto bankowe:
PKO BP 49 1020 2906 0000 1702 0086 1682
Kraków / Krowodrza

Jak dojechać
do parafii

Parafia św Jadwigi

Plan parafii



C2011 - 2024 / Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Polityka prywatności / Polityka dostępności