Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz

13 lipca 2012r. Odsłon: 1525

List Metropolity Krakowskiego z okazji XXXII Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Krakowskiej na Jasną Górę

„W drogę z nami wyrusz Panie na wspaniały pielgrzymkowy szlak”

Drogie Siostry i Bracia w Chrystusie!

Słowa piosenki przypominają nam, że już niedługo wyruszymy na pielgrzymkowe szlaki, które z różnych miast, wiosek naszej Archidiecezji i całej Ojczyzny prowadzą na Jasną Górę do tronu naszej Matki i Królowej. Wielu z nas odpowie pozytywnie na to wewnętrzne wezwanie, by wyruszyć w drogę i razem z braćmi i siostrami przemierzać szlaki, rozważając tajemnice życia naszego Zbawiciela i Jego Matki, ucząc się wierności i miłości do Boga i człowieka.

Błogosławiony Jan Paweł II, który zapraszał nas do pielgrzymowania, uświadamiał nam, jaki jest cel pielgrzymki: „Wszystkim, którzy pielgrzymują na ziemi polskiej i wszędzie na całym świecie, życzę tej świadomości, tej wiary i nadziei, że życie ludzkie nie na ziemi ma cel. Ten cel jest już poza życiem doczesnym, jest w Domu Ojca, do którego winniśmy dojść wszyscy. I o to się módlmy, pielgrzymując”.

Pan Jezus w obrazie Jezu ufam Tobie wraz z Apostołami miłosierdzia: św. siostrą Faustyną i bł. Janem Pawłem II odwiedzają parafie naszej Archidiecezji, przypominając nam, że Bóg bogaty jest w miłosierdzie, a Kościół nasza matka jest naszym domem.

Wyruszając na pielgrzymi szlak, w uroczystość Przemienienia Pańskiego, po Mszy św. odprawionej na Wzgórzu Wawelskim (pielgrzymi z okolic Chrzanowa, Suchej Beskidzkiej, Mszany Dolnej, Myślenic Skawiny i Bochni wyruszą po odprawionych Mszach Świętych w swoich kościołach stacyjnych), pójdziemy przez wioski i miasta naszej Ojczyzny, by modlić się, słuchając nauki Chrystusa i o niej świadczyć napotkanym ludziom. Odpowiemy w ten sposób na wezwanie bł. Jana Pawła II do włączenia się w dzieło nowej ewangelizacji.

Pielgrzymowanie jest dobrą okazją, aby uczyć się stosowania w życiu słów, które do nas skierował papież Benedykt XVI w liście ogłaszającym rozpoczynający się w październiku Rok Wiary: „Przez wiarę na przestrzeni czasów mężczyźni i kobiety w każdym wieku, których imię jest zapisane w księdze życia (por. Ap 7, 9; 13, 8), wyznawali, że pięknie jest pójść za Panem Jezusem tam, gdzie byli wzywani, żeby dawać świadectwo, iż są chrześcijanami: w rodzinie, w życiu zawodowym, publicznym, w wykorzystywaniu charyzmatów i pełnieniu posług, do których byli powołani”.

W tegorocznej pielgrzymce wzorem lat ubiegłych weźmie udział liczna grupa obcokrajowców: z Niemiec, Francji, Hiszpanii i innych krajów Europy. Najliczniejszą stanowią Włosi z ruchu Comunione e Liberazione.

Nasze pielgrzymowanie zakończymy uroczystą Eucharystią odprawioną 11 sierpnia na Jasnogórskim Szczycie, w czasie, której będziemy obejmować także modlitwą pielgrzymów, którzy zdążali z naszej Archidiecezji przed oblicze Czarnej Madonny w pielgrzymkach wadowickiej, góralskiej, skałecznej, dominikańskiej i w pielgrzymce z Trzemeśni.

Wyruszymy, w tym roku już po raz XXXII, by modlić się w intencji Ojca Świętego Benedykta XVI i Ojczyzny. Dziękując Bogu za dar pontyfikatu i beatyfikacji Jana Pawła II, modlić się będziemy o Jego rychłą kanonizację. Będziemy prosić Pana Boga o umocnienie wiary w naszych rodzinach, szczególnie w sercach ludzi młodych. Przez wstawiennictwo Królowej Polski i bł. Papieża Jana Pawła II Wielkiego modlić się będziemy o Boże błogosławieństwo dla Kościoła i naszej ukochanej Ojczyzny.

Na przygotowanie i owocne przeżycie „rekolekcji w drodze” na pielgrzymim szlaku z serca błogosławię i polecam się modlitewnej pamięci wszystkich pielgrzymów.

Metropolita Krakowski
Stanisław Kardynał Dziwisz