Adwentowe dzieła pomocowe w naszej parafii

03 grudnia 2023r. Odsłon: 149

W pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczynamy czas radosnego oczekiwania na wcielenie się Jezusa Chrystusa. Bóg, który jest Miłością, umiłował nas tak mocno, że Jego Syn stał się człowiekiem.

Wyczekując Bożego Narodzenia, dzielimy się tą miłością z bliźnimi. W naszej parafii działa wiele inicjatyw charytatywnych, w które można się włączyć i wesprzeć, a zaczynający się adwent może być ku temu dobrą motywacją. Wielu z nas pragnie w tym szczególnym czasie wesprzeć potrzebujących.

Działania koordynowane są przez Zespół Charytatywny, który gorąco zachęca do współpracy nowe osoby. Spotkania zespołu odbywają się w ostatni poniedziałek miesiąca po wieczornej (18:30) Mszy św. Zespół Charytatywny zaprasza wszystkich dysponujących czasem, a przede wszystkim wrażliwym sercem i gotowością pomocy.

Od początków istnienia parafii przy naszym kościele działa kuchnia św. Jadwigi, zapewniająca ciepłe posiłki dla ubogich. Siostra Małgorzata – pełniąca funkcję koordynatorki Zespołu Charytatywnego – podkreśla, że jest to możliwe dzięki hojności i wrażliwości parafian. Dzieło utrzymuje się z comiesięcznych składek, przeprowadzanych po niedzielnych Mszach św. W tym momencie z posiłków korzysta około dwudziestu pięciu osób. Posiłki są wydawane od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00–12:30 oraz w soboty od godziny 9:30 do 11:00. Kuchnia potrzebuje wolontariuszy, mogących zanosić w tych porach jedzenie osobom, które ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie po nie dotrzeć.

Adwent to w naszej parafii także czas, gdy przeprowadzamy coroczną akcję Drzewko dobroci. Daje ona możliwość dotarcia do potrzebujących z konkretną, „szytą na miarę” pomocą, ponieważ osoby objęte tym wsparciem samodzielnie przygotowują listę swoich potrzeb. Listy te, w formie papierowych gwiazdek, są rozwieszane na choince, skąd mogą je zabierać parafianie, pragnący przygotować dla nich bożonarodzeniową paczkę. Szczodrość serc przekracza często oczekiwania i gwiazdki są zabierane z choinki niemal tak szybko, jak się pojawiają. Dzięki tej czułości na potrzeby najuboższych w ubiegłym roku udało się zebrać około dwustu paczek. Drzewko dobroci pojawi się w naszej parafii również w tym roku, zachęcamy więc do wsparcia akcji.

W parafii dwa razy w tygodniu działa też dyżur charytatywny, podczas którego potrzebujący mogą zgłosić się po pomoc.

Myśląc o adwentowej jałmużnie, do której wzywa nas tradycja Kościoła, pamiętajmy, że jej forma to nie tylko rzeczowe czy finansowe datki, ale też inne miłosierne uczynki względem bliźnich – mogą to być ofiarowany czas, uwaga, umiejętności. Zachęcamy, by spożytkować swoje talenty w parafialnych inicjatywach charytatywnych.

Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie.

Katarzyna Apostolska

10 maja 2024