Wielki Tydzień

02 kwietnia 2023r. Odsłon: 691

Ostatni tydzień Wielkiego Postu, od Niedzieli Palmowej aż do Wielkiej Nocy, nazywamy Wielkim Tygodniem.

Jest to dla chrześcijan najświętszy czas w roku, który powinniśmy wykorzystać na duchowe przygotowanie do tego największego święta chrześcijańskiego, rezygnując już z zakupów i sprzątania. Na treść wydarzeń Wielkiego Tygodnia składają się: triumfalny wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową, ostatnie dyskusje Chrystusa z Sanhedrynem w świątyni, przepowiednie Chrystusa o zburzeniu Jerozolimy i o końcu świata, Ostatnia Wieczerza i Męka Pańska, wreszcie chwalebne Zmartwychwstanie. Obrzędy liturgiczne tych dni mają pomóc wierzącym w głębokim przeżyciu Tajemnicy ich zbawienia. Wielki Tydzień ma tak wysoką rangę w liturgii Kościoła, że nie obchodzi się w tym czasie nawet żadnych uroczystości. Gdyby zaś takie wypadły, odkłada się je na czas po Wielkanocy i jej oktawie (np. uroczystość Zwiastowania).

Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami szczególnie poświęconymi sakramentowi pojednania i nie wyróżniają się niczym, jeśli chodzi o liturgię. Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy włącznie, według opisu ewangelistów, Pan Jezus dzień spędzał w Jerozolimie i nauczał w świątyni, a na noc udawał się do odległej o około 3 km Betanii, aby tam przenocować. Gościny Jemu i Jego uczniom udzielał w swoim domu Łazarz, niedawno wskrzeszony z grobu.

W Wielki Czwartek rano odbywa się szczególna Msza św. We wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami odprawia Mszę św. Krzyżma. Podczas niej biskup święci oleje (chorych, katechumenów i krzyżmo), które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych. Kapłani koncelebrujący ze swoim biskupem odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Msza Krzyżma jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji.

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne, którego symbolikę i obrzędy wyjaśniamy w tym artykule.

K.H.-Sz.

18 maja 2024