Zespół Charytatywny

20 marca 2011r. Odsłon: 12978

Działalność Zespołu Charytatywnego polega na odwiedzaniu chorych w domach, robieniu im zakupów, organizowaniu dla obłożnie chorych Mszy Św. w ich domach oraz Komunii Św. z okazji I Piątków miesiąca. Koordynatorem Zespołu Charytatywnego jest Siostra Małgorzata Pastuszak, która organizuje spotkania z zespołem w ostatnie wtorki miesiąca, by omówić nowe potrzeby i dalszą działalność na kolejny miesiąc. Opiekę duszpasterską nad Zespołem sprawuje ks. Dariusz Burda

A wszystko zaczęło się w 1974 roku, gdy Siostry Nazaretanki rozpoczęły swoją posługę w parafii Św. Jadwigi Królowej. Obok takich zadań jak praca organistki, czy zakrystianki lub praca katechetyczna, od początku rozpoczęła się także pomoc charytatywna chorym i ubogim. Siostra odpowiedzialna za chorych już na początku miała pod opieką ok.170 osób, niosąc pomoc pielęgniarską i duchową. Ze względu na dużą ilość osób chorych, samotnych i opuszczonych, troska i praca tylko jednej osoby była niewystarczająca wobec istniejących potrzeb. Dlatego dość szybko kilka osób świeckich postanowiło zaangażować się w tę pracę. Powstał Zespół Charytatywny, który działa do dnia dzisiejszego. Osoby z tego zespołu, pomimo swoich rodzin i obowiązków, poświęcają czas, by pomagać tym, którzy są w potrzebie.
W I Sobotę miesiąca Zespół Charytatywny uczestniczy we Mszy Św. dla chorych, po której organizuje spotkanie dla nich przy herbacie i posiłku. W Adwencie rozprowadza „Świece Caritas”, a w Wielkim Poście „Baranki wielkanocne”. Przed Bożym Narodzeniem nasz zespół organizuje wigilię dla chorych i samotnych, a dzięki życzliwości kierownictwa pobliskiego sklepu „TESCO”, przeprowadza na jego terenie zbiórkę żywności. Jest ona później pakowana w świąteczne paczki, które rozprowadzamy wśród najbiedniejszych rodzin naszej parafii.
Zbiórka żywnościowa organizowana jest również przed Świętami Wielkanocnymi, a w Wielką Sobotę mamy dla potrzebujących tradycyjną Święconkę. Dzięki pomocy Zespołu Charytatywnego do chorych nie wychodzących z domu docierają życzenia świąteczne z tradycyjną chałką na Boże Narodzenie i poświęconą babką z jajkiem na Wielkanoc.Podczas wakacji zespół charytatywny organizuje dla chorych wyjazd na wczaso-rekolekcje do różnych ośrodków naszej diecezji, gdzie zapewniona jest pomoc medyczna i duchowa.
Zespół charytatywny angażuje się również w działalność kuchni dla ubogich im. św. Jadwigi. Codziennie przygotowywane i wydawane są gorące posiłki nie tylko najuboższym z naszej parafii, ale każdej głodnej osobie, która przyjdzie do kuchni. Realizacja tego zadania wymaga zaangażowania wielu osób, ponieważ potrzebujących jest coraz więcej.
Obecnie z tej formy pomocy korzysta codziennie ok.120 osób będących w trudnej sytuacji życiowej. W większości są to bezdomni, samotne matki wychowujące dzieci i żyjące w skrajnym ubóstwie, rodziny wielodzietne, czy osoby pozostające bez pracy i jakichkolwiek środków do życia. Bardzo często, jak mówią sami zainteresowani, posiłek otrzymywany w naszej kuchni jest dla nich jedynym posiłkiem w ciągu dnia.
Realizacja tego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki ofiarności ludzi dobrej woli, gdyż w każdą pierwszą niedzielę miesiąc zespół charytatywny przeprowadza po Mszach Świętych zbiórkę do puszek na działalność kuchni. Także parafia systematycznie wspiera naszą działalność. Środki na pomoc charytatywną pozyskujemy również ze sprzedaży wigilijnych świec Caritas, baranków wielkanocnych i z ofiar wrzucanych do puszki św. Antoniego. Otrzymujemy także pomoc ze strony diecezjalnej „Caritas” oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Owocem naszej wieloletniej pracy jest nie tylko pomoc wielu konkretnym osobom w potrzebie. Obserwujemy jednocześnie zwiększającą się świadomość parafian oraz ich pełne wrażliwości nastawienie do osób bezdomnych i ubogich.

Zespół Charytatywny zaprasza wszystkich dysponujących czasem, a przede wszystkim wrażliwym sercem i otwartością na pomoc bliźnim do współpracy w działalności na rzecz potrzebujących.

27 kwietnia 2024