100 mln prześladowanych chrześcijan
W dzisiejszą niedzielę 13 listopada przeżywamy III Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
Chrześcijanie stanowią ciągle najbardziej prześladowaną grupę religijną na świecie. Ocenia się, że z powodu wiary w Chrystusa cierpi na całym świecie ok. 100 mln ludzi.
Te dane pochodzą z najnowszych raportów opublikowanych przez ewangelicką agencję informacyjną Idea oraz Dzieło Pomocy Prześladowanym Chrześcijanom „Open Doors”.
Na ogłoszonym przez Open Doors spisie krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani, w pierwszej dziesiątce jest osiem państw arabskich. Pierwsze miejsce od 10 lat zajmuje komunistyczna Korea Północna. Po niej kolejno znajdują się: Iran, Afganistan, Arabia Saudyjska, Somalia, Malediwy, Jemen, Irak, Uzbekistan i Laos.
W Korei Północnej chrześcijanie zbierają się w podziemiu, gdyż za publiczne wyznawanie wiary grozi więzienie, obóz pracy albo kara śmierci. Szacuje się, że obecnie w północnokoreańskich obozach pracy przebywa ok. 70 tys. wyznawców Chrystusa.
Dziesiąte miejsce na tym wykazie zajmuje położony w południowej Azji Laos. Chrześcijanie są tam traktowani jako agenci USA, dążący do demokratyzacji kraju. Wielu więzionych chrześcijan zmuszanych jest do wyrzeczenie się wiary. W latach 2010-11 życie straciło tam co najmniej 25 chrześcijan.
Wśród głównych źródeł prześladowań raport wymienia radykalny islam, hinduizm i buddyzm oraz komunistyczne reżimy totalitarne i autorytarne.
Katolicki minister zginął za wiarę
Taki jest los przeklętych – niewiernych chrześcijan. Z błogosławieństwem Allacha mudżahedini poślą każdego z was do piekła – to słowa, które islamscy terroryści pozostawili na miejscu zabójstwa pakistańskiego ministra ds. mniejszości religijnych. 42-letni Shabbaz Bhatti zginął za wiarę w Chrystusa. Był katolikiem i zdecydowanym przeciwnikiem ustawy o bluźnierstwie.
Zamachowcy zatrzymali samochód Bhattiego. Wyciągnęli go na zewnątrz i przez dwie minuty przeszywali jego ciało seriami z karabinu maszynowego. W ulotce pozostawionej na miejscu zabójstwa mordercy zaznaczają, że minister-katolik zginął za swą wiarę oraz za dążenie do reformy prawa przeciw bluźnierstwu.
Zamach na Bhattiego, był drugim w ciągu dwóch miesięcy zamachem na pakistańskiego polityka, który opowiadał się za zmianą kontrowersyjnej ustawy, a także występował w obronie Asii Bibi chrześcijanki, skazanej na śmierć za obrazę Mahometa. W styczniu zginął jeden z liderów rządzącej partii, muzułmanin Salman Taseer.
Asii Bibi czeka na wyrok śmierci
Asii Bibi, matka dwójki dzieci, jest pierwszą kobietą skazaną w Pakistanie na karę śmierci za to, iż jest chrześcijanką i nie wyparła się swojej wiary. Zadenuncjowana przez kolegów z pracy, została w lipcu 2009 roku aresztowana. Rok później sąd skazał ją na karę śmierci.
Ksiądz i zakonnica zasztyletowani
W Chinach zamordowano księdza i zakonnice podziemnego Kościoła katolickiego. Ich ciała znaleziono w kałuży krwi w przytułku, gdzie pracowali. Duchowny i zakonnica zginęli w mieście Wuhai w Mongolii Wewnętrznej. Według agencji AsiaNews zbliżonej do Watykanu, księdza Zhanga Shulaia i zakonnicę Wei Yanhui znaleziono zasztyletowanych w przytułku na terenie należącym do miejscowego kościoła, gdy nie pojawili się na porannej mszy.