loading...

70. rocznica śmierci Edyty Stein, św. Teresy Benedykty od Krzyża

29 lipca 2012r. Odsłon: 1577

Zaproszenie na obchody 70-lecia śmierci Edyty Stein, św. Teresy Benedykty od Krzyża, Patronki Europy, 9 sierpnia 2012 w Oświęcimiu. W tym roku obchodzimy 70-lecie śmierci w Auschwitz-Birkenau św. Teresy Benedykty od Krzyża, Edyty Stein.

Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu (wtedy Breslau) w żydowskiej rodzinie kupców. Dziadkowie pochodzili z Lublińca. Ojciec zmarł wcześnie, a matka wychowywała 8 dzieci i sama prowadziła przedsiębiorstwo drzewne. Matka czerpała siły z wiary, była gorliwą Żydówką. Ale Edyta, jako młoda kobieta, świadomie odrzuciła wiarę.

Inteligentna, żywa i pełna wielkich ideałów szukała jednak prawdy. Lata później pisała: „Bóg jest Prawdą. Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby o tym nie wiedział.” Przez całe życie Edyta szukała prawdy, przede wszystkim o człowieku. Kim jest człowiek i jakim ma być? Te poszukiwania można nazwać głównym motywem jej życia.

We Wrocławiu studiowała psychologię. Później przeniosła się do Getyngi, gdzie studiowała filozofię u słynnego profesora Edmunda Husserla, którego później zostanie asystentką. U niego pisze doktorat „Problem wczucia", badając, jak człowiek może rozumieć drugiego człowieka.

W kręgach studentów Husserla poznała Romana Ingardena z Polski. Pomimo różnych dróg życiowych połączyła ich przyjaźń trwająca całe życie. Edyta zaczęła uczyć się języka polskiego, czytała polską literaturę i nawet myślała o założeniu polsko-niemieckiego instytutu służącego lepszemu poznawaniu się obu narodów.

Ingarden będzie późnej profesorem filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jego studentem zostanie Karol Wojtyła.

Edyta była niemiecką patriotką. Kiedy wybuchła Pierwsza Wojna Światowa, zgłosiła się jako pielęgniarka do szpitala Czerwonego Krzyża na Morawach. Podczas wojny w roku 1917 zginął Dr. Reinach, do którego koła naukowego należała. Kiedy odwiedziła wdowę po nim, wzruszył ją fakt, że potrafiła ona, jako wierząca protestantka czerpać ze swojej wiary siłę i nadzieję. Edyta wspomina: „Było to moje pierwsze spotkanie z Krzyżem i Bożą mocą, jakiej udziela on tym, którzy go niosą. Widziałam pierwszy raz w życiu Kościół w jego zwycięstwie nad ościeniem śmierci”. 1 stycznia 1922 Edyta Stein przyjmuje chrzest w kościele katolickim.

Upragniona habilitacja na uniwersytecie okaże się niemożliwa, ponieważ jako kobieta nie otrzymała pozwolenia. Pracowała następnie jako nauczycielka w żeńskim liceum ss. Dominikanek w Spirze, a później od 1932 roku kształciła nauczycieli w Monasterze. Często zapraszana przez organizacje i stowarzyszenia katolickie, miała prelekcje w wielu niemieckich miastach i zagranicą. Mówiła m.in. o roli i powołaniu kobiety w społeczeństwie i w kościele, o wychowaniu poprzez miłość i wiarę, o roli szkół katolickich. Działo się to w czasach coraz silniejszych napięć ideologicznych i walki z Kościołem.

W roku 1933, po dojściu Hitlera do władzy, kiedy już nie mogła z powodu jej żydowskiego pochodzenia publicznie występować, zdecydowała się wstąpić do Karmelu w Kolonii. Wierzyła głęboko w siłę modlitwy wstawienniczej. Wierzyła, że światło Bożej Miłości, które promieniuje z Chrystusowego Krzyża, zwycięża świat. Zawsze, także w klasztorze, czuła głęboką więź ze swoim narodem. Wybrała imię zakonne "Teresa Błogosławiona od Krzyża". Pisała później: „Pod Krzyżem zrozumiałam przeznaczenie ludu Bożego, które już wówczas zaczynało się zapowiadać”. Z Kolonii uciekała w 1938 r. do Holandii. Lecz w sierpniu 1942 r. została w klasztorze Karmelitanek w Echt, razem ze swoją siostrą Różą, aresztowana i ostatecznie przetransportowana do Auschwitz, gdzie zginęła ze swoim narodem w komorze gazowej.

Ogłaszając w roku 1999 Edytę Stein, Siostrę Teresę Benedyktę od Krzyża Współpatronką Europy, bł. Papież Jan Paweł II pisał: „Jej krzyk łączy się z krzykiem wszystkich ofiar tej straszliwej tragedii, ale zarazem jest zjednoczony z krzykiem Chrystusa, który nadał ludzkiemu cierpieniu tajemniczą i trwałą owocność. […] Ogłosić dzisiaj św. Edytę Stein Współpatronką Europy znaczy wznieść nad starym kontynentem sztandar szacunku, tolerancji i otwartości, wzywający wszystkich ludzi, aby się wzajemnie rozumieli i akceptowali, niezależnie od różnic etnicznych, kulturowych i religijnych, oraz by starali się budować społeczeństwo prawdziwie braterskie”.

W tym roku, obchodząc 70-lecie Jej śmierci, chcemy pokazać Europie tę wielką kobietę i przyjąć wezwanie do budowania w Europie cywilizacji miłości siłą wiary. W Oświęcimiu 9 sierpnia o godz. 11.00, odprawiana zostanie pod pomnikiem, w byłym obozie Auschwitz-Birkenau, uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Ks. Pétera Kardynała Erdő, Prymasa Węgier, Prezydenta Rady Konferencji Episkopatów Europejskich. Kazanie wygłosi Ks. Joachim Kardynał Meisner z Kolonii. Będą obecni biskupi z wielu miast z Niemiec, Holandii oraz Polski, związanych z Jej biografią.

Przed Mszą św. odbędzie się wzdłuż rampy w Birkenau modlitwa przygotowana wspólnie z Polską Radą Chrześcijan i Żydów. Początek uroczystości o godzinie 10.00 przy bramie byłego obozu Auschwitz-Birkenau w Brzezince. Po południu o godz. 15.00 dwie szkoły im. Edyty Stein z Niemiec oraz z Polski wspólnie przedstawiają musical pt. “Śladami Edyty Stein”. Przedstawienie odbędzie się przy Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Siostry Karmelitanki w Oświęcimiu zapraszają na uroczystą Mszę św. o godz. 17.00

Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach.



24 grudnia 2024
Rok liturgiczny: C/I

Fotogalerie

Wsparcie

Przelew bankowy



Przelew tradycyjny

Pozostań:

Parafia Rzymskokatolicka

Św. Jadwigi
Królowej

ul. Władysława Łokietka 60, 31-334 Kraków
tel: (12) 637 14 15, fax: (12) 638 71 52
swietajadwiga@diecezja.pl

NIP: 945-19-20-291
REGON: 040097801

Konto bankowe:
PKO BP 49 1020 2906 0000 1702 0086 1682
Kraków / Krowodrza

Jak dojechać
do parafii

Parafia św Jadwigi

Plan parafii



C2011 - 2024 / Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Polityka prywatności / Polityka dostępności