loading...

Komunikat Księdza Kardynała...

22 maja 2013r. Odsłon: 1521

...dotyczący beatyfikacji M. Zofii Czeskiej i M. Małgorzaty Szewczyk.

Kraków, 20 maja 2013 r.

Komunikat dotyczący beatyfikacji M. Zofii Czeskiej i M. Małgorzaty Szewczyk

Drodzy Bracia i Siostry,

W niedzielę 9 czerwca 2013 roku Kościół w Polsce, a w szczególny sposób Archidiecezja Krakowska, będą przeżywać historyczną uroczystość beatyfikacji Służebnic Bożych: Matki Zofii z Maciejowskich Czeskiej i Matki Małgorzaty Łucji Szewczyk. W Roku Wiary, który przypomina wierzącym o obowiązku mężnego świadczenia o Chrystusie, Kościół daje nam przykłady dwóch kobiet - świadków wiary, które w sposób heroiczny zrealizowały swoje życiowe powołanie i ukazały piękno służby drugiemu człowiekowi.

Matka Zofia z Maciejowskich Czeska żyła w latach 1584-1650. Pochodziła z małopolskiej szlachty. W wieku 16 lat zawarła związek małżeński z Janem Czeskim, a po sześciu latach została wdową. Kierując się miłością Chrystusa, poświęciła swoje dalsze życie służbie potrzebującym. Pokonując różne bariery społeczne i polityczne, założyła w Krakowie pierwszą w Polsce szkołę dla dziewcząt pochodzących zarówno z rodzin szlacheckich, jak i mieszczańskich. Swoim wychowankom przekazywała miłość do Boga i do drugiego człowieka, a przez naukę i praktyczne zajęcia przygotowywała je do samodzielnego i odpowiedzialnego życia. Dla trwałości rozpoczętego przez siebie dzieła założyła zgromadzenie zakonne Sióstr Prezentek, które do dziś prowadzi dzieło Matki Zofii. Jest wzorem mądrej, roztropnej i mężnej wychowawczyni i nauczycielki.

Matka Małgorzata Łucja Szewczyk – założycielka Zgromadzenia Sióstr Serafitek, żyła w latach1828-1905. Nazywana była matką ubogich i sierot, gdyż całe swoje życie poświęciła „najmniejszym”, w których widziała Oblicze cierpiącego Jezusa. Opiekując się osobami starszymi, chorymi, opuszczonymi dziećmi, wypełniała Ewangelię miłości, która stała się dla Niej „miejscem” spotkania Zbawiciela. Za przykładem Maryi Bolesnej, którą obrała za Patronkę Zgromadzenia, szła drogą zaufania Bożej Opatrzności, powtarzając często słowa, które stały się programem i hasłem Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej: Wszystko dla Jezusa przez bolejące Serce Maryi.

Beatyfikacja Matki Zofii Czeskiej i Matki Małgorzaty Szewczyk odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach o godz. 1000. Będzie jej przewodniczył kard. Angelo Amato, Prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych. Do udziału w tej uroczystości zapraszam przedstawicieli wspólnot parafialnych Archidiecezji Krakowskiej, kapłanów, osoby konsekrowane, wspólnoty zakonne żeńskie i męskie, rodziny, wszystkich wiernych. Zapraszam także na modlitewne czuwanie, które odbędzie się w sobotę 8 czerwca, w godzinach: 1900-2100, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Nowym Błogosławionym polecajmy wychowanie dzieci i młodzieży, a także troskę o każdego człowieka potrzebującego pomocy i wsparcia.

Zapraszając do udziału w uroczystościach beatyfikacyjnych, z serca Wam błogosławię.

Stanisław kard. Dziwisz
Metropolita Arcybiskup Krakowski2 października 2022
Rok liturgiczny: C/II

Fotogalerie

Wsparcie

Przelew bankowyPrzelew tradycyjny

Pozostań:

Parafia Rzymskokatolicka

Św. Jadwigi
Królowej

ul. Władysława Łokietka 60, 31-334 Kraków
tel: (12) 637 14 15, fax: (12) 638 71 52
swietajadwiga@diecezja.pl

NIP: 945-19-20-291
REGON: 040097801

Konto bankowe:
PKO BP 49 1020 2906 0000 1702 0086 1682
Kraków / Krowodrza

Jak dojechać
do parafii

Parafia św Jadwigi

Plan parafiiC2011 - 2022 / Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Polityka prywatności / Polityka dostępności