Cracovia Sacra

10 sierpnia 2011r. Odsłon: 1732

Papieskie Bazyliki Mniejsze tematem przewodnim tegorocznej Cracovia Sacra

„Papieskie Bazyliki Mniejsze" - to temat przewodni tegorocznej Nocy Cracovia Sacra. Podczas dwóch nocy (z 14 na i z 15 na 16 sierpnia) będzie można zwiedzić kilkanaście świątyń Krakowa i okolic oraz zobaczyć miejsca, które zwykle nie są dostępne dla pielgrzymów i zwiedzających.

„Cracovia Sacra to wydarzenie, które jest okazją nie tylko do przeżyć natury duchowej, to także wyjątkowa okazja do poznania historii krakowskich kościołów i klasztorów oraz odwiedzenia miejsc, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających” - powiedziała 5 sierpnia na konferencji prasowej Magdalena Sroka, zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji miasta.

"Kraków posiada aż 11 papieskich bazylik mniejszych. Stawia to nasze miasto w czołówce miast
świata. Oczywiście wyprzedza nas w tym zakresie Rzym" – podkreślił dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, Stanisław Dziedzic podczas konferencji prasowej.

Zapowiedział, że Cracovia Sacra zostanie zainaugurowana w niedzielę 14 sierpnia o godz. 17 w bazylice Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu. Wiele kościołów i klasztorów będzie można zwiedzać już wcześniej. Od godziny 14 będzie można wejść do Muzeum Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Piasku. W ramach wydarzenia będzie można obejrzeć gobeliny katedry na Wawelu, zakrystię bazyliki Bożego Ciała, a także wystawy sztuki sakralnej w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Turyści i mieszkańcy Krakowa będą mogli zwiedzać klasztor oo. kamedułów na Bielanach czy kryptę w Opactwie Tynieckim. Natomiast w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się pierwsza publiczna prezentacja rękopisu "Dzienniczka" św. Faustyny Kowalskiej. Będzie można wejść także do klasztoru ss. benedyktynek w Staniątkach. Do niektórych miejsc będą obowiązywały bezpłatne wejściówki, które można odebrać od poniedziałku w krakowskim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.

W ramach całego przedsięwzięcia odbędzie się także wiele koncertów, np. "Totus Tuus - Ave Maria z różnych stron świata" w bazylice franciszkanów. Chętni będą mogli obejrzeć film "Ludzie Boga" w reż. Xaviera Beavoisa, na który zaprasza "Tygodnik Powszechny" 15 sierpnia wieczorem do kościoła oo. pijarów.

W tym roku będzie można również oglądać transmisje Nocy Cracovia Sacra (od godz. 16:00 do 22:00) na specjalnie zamontowanych telebimach w Krakowie (Nowa Huta – Aleja Róż) i w Małopolsce (Zakopane – Gubałówka Dolna Stacja, Nowy Sącz – pl. 3 Maja, Tarnów - Rynek). Na transmisję złożą się zarówno relacje z trwających nocy, jak i materiały archiwalne.

Organizatorem Nocy Cracovia Sacra jest Urząd Miasta Krakowa. Patronat nad przedsięwzięciem sprawuje kard. Stanisław Dziwisz. Tegoroczna Noc odbędzie się po raz czwarty. Jest ona kolejna impreza z cyklu "Krakowskie Noce". Pełny program wydarzenia oraz potrzebne informacje można znaleźć na stronie http://www.krakowskienoce.pl