PRZENIESIENIE TRUMNY Z CIAŁEM PAPIEŻA

30 kwietnia 2011r. Odsłon: 6052

Zdjęcia z ceremoni przesłał nam z Rzymu Pan Tadeusz Warczak, fotograf Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza. Pan Tadeusz przez wiele lat był naszym parafianinem.

Relacja ks. Kardynała Stanisława Dziwisza
z ceremonii przeniesienia trumny Jana Pawła II:

"Dzisiaj w piątek 29 kwietnia dokonał się ważny akt prawny i liturgiczny. Podniesienie relikwii, trumny Ojca Świętego z jego grobu i przeniesienie przed konfesje, grób świętego Piotra. Brałem udział przy złożeniu Ojca Świętego Jana Pawła II do grobu, był to moment bardzo trudny, trudne przeżycie dla nas wszystkich, ten grób został pokryty betonem, zabezpieczony, był to moment smutku i żałoby.

Dziś był to moment radości, podniesienie z grobu i ustawienie trumny przed ołtarzem świętego Piotra, podniesienie do chwały, to jest przypieczętowanie jego świętości, jego życia, jego drogi.

Podczas ceremonii najbardziej wzruszyli mnie ci prości robotnicy, którzy pracowali przy otwarciu grobu i podniesieniu trumny, z wielkim pietyzmem i miłością traktowali te trumnę, wszystko odbywało się z wielkim wzruszeniem.

W tym akcie prawno-liturgicznym brali udział: watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone, kardynał odpowiedzialny za bazylikę św. Piotra i wielu przyjaciół, także z Polski, między innymi arcybiskup z Łodzi, arcybiskup Zimowski i kliku księży którzy pracują w Watykanie. Były nasze Siostry Sercanki, które służyły Ojcu Świętemu przez wszystkie lata. Właściwe to przeniesienie trumny w liturgii, w historii Kościoła traktowane było jako kanonizacja, w tej chwili jest to tylko ten moment przeniesienia przed oficjalnym aktem na który czekamy w niedziele."

25 kwietnia 2024
Święto św. Marka, ewangelisty