Dlaczego warto spotykać się z Bystrzakami albo Braterstwem Chorych?

13 lutego Odsłon: 208

Światowy Dzień Chorych niejako przymusza kapelana Braterstwa Chorych oraz Wspólnoty Bystrzaków do popełnienia określonego tekstu na ten temat, tym bardziej, że z racji pracy zawodowej kontakt z chorymi ma nieograniczony.

Długo się zastanawiałem, co powinienem w nim zawrzeć, a w głębszym sensie, dlaczego kapelan jest lekarzem albo lekarz kapelanem. I choć początkowo znowuż dochodziłem do wniosku, że obie te funkcje nie mają nic wspólnego, konkluzja musi być jednak zupełnie inna.

Zarówno w Bystrzakach, jak i w Braterstwie Chorych gromadzą się ludzie chorzy i zdrowi, którzy starają się im pomagać, na ile tej pomocy potrzebują. Myślę, że jednym z zasadniczych pragnień tych ludzi jest potrzeba poczucia wspólnoty oraz pewnej samodzielności. I obie grupy zaspokajają to pragnienie. Na każdym spotkaniu, obok określonej części formacyjnej, uczestnicy mogą ze sobą porozmawiać, opowiedzieć o wydarzeniach, które miały miejsce w czasie ostatniego miesiąca, wspólnie świętować swoje uroczystości, a także czasami razem wyjechać. Choroba wówczas przestaje być jedynie ograniczeniem czy uwięzieniem w swoim mieszkaniu – staje się niejakim przymierzem pomiędzy ludźmi, ale i z Chrystusem, który przecież utożsamia się z każdym cierpiącym. Tym samym choroba nabiera pewnego określonego i w pewnym znaczeniu tajemniczego sensu.

Rolą kapelana w obu wspólnotach jest stworzenie przestrzeni do takich spotkań, nie tylko pod względem organizacyjnym, ale przestrzeni do obecności każdego członka wspólnoty, by wszyscy czuli się potrzebni i wolni w swojej wypowiedzi. Ale podobne zadanie spoczywa na lekarzu. Nie może on jedynie patrzeć na chorego przez pryzmat jego schorowanego ciała. Musi jak najlepiej przygotować chorego do jego przyszłego funkcjonowania w społeczeństwie na tyle, na ile pozwala mu jego choroba. A to jest jednoznaczne z zaspokajaniem jego podstawowych potrzeb, do których należy wspomniane wcześniej pragnienie wspólnoty oraz samodzielności realizowane w Bystrzakach i Braterstwie Chorych.

Nie pozostaje nic innego jak zaprosić wszystkich na nasze spotkania. Bystrzaki spotykają się raz w miesiącu, w niedzielne popołudnie w Szkole św. Jadwigi około godz. 14:30 – najbliższe spotkanie będzie miało miejsce 25 lutego. Braterstwo Chorych spotyka się w poniedziałek raz w miesiącu. Najbliższe odbędzie się 26 lutego – rozpocznie się ono Mszą świętą o godz. 15:00 w dolnej kaplicy. Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych na nasze spotkania.

Ks. Paweł

3 maja 2024