loading...

Dziadkowie i wnuki – relacja, która ma szansę przenosić góry

19 stycznia 2023r. Odsłon: 165

Relacja wnuków z dziadkami jest bezsprzecznie korzystna dla jednych i drugich.

Mądra miłość dziadków stanowi prawdziwą wartość dla wnuków i… dla seniorów. Nie trzeba jej zachwalać, bo każdy, kto jest babcią i dziadkiem, jest w stanie doświadczyć pięknej relacji, która stanowi największą wartość. Jednak plusów jest znacznie więcej niż pozornie może się wydawać. Korzyści płynące z kontaktów dziadków z wnukami są bowiem nie do przecenienia. Nauka wymienia ich co najmniej kilka. Oto one.

Co dają dziadkowie wnukom?

Relacje międzyludzkie są wartościowe same w sobie. Zbliżają ludzi do siebie, pozwalają budować zażyłość, są źródłem pięknych chwil i równie ciekawych wspomnień. Gdy wszystko jest prawdziwe i piękne, wnuki w naturalny sposób tęsknią do dziadków, chcą z nimi przebywać, rozmawiać, odwiedzać ich. Podobna potrzeba istnieje po stronie seniorów. Dziadkowie, którzy chcą uczestniczyć w życiu wnuków i dobrze rozumieją swoją rolę, są wsparciem dla rodziców i ostoją dla wnuków. Są strażnikami historii rodzinnej, przekazują tradycję, są korzeniami, bez których drzewo nie mogłoby istnieć, buforami stresu. Wnoszą przede wszystkim: spokój, poczucie bezpieczeństwa, pocieszenie, mądrość, dystans, zabawę.

Babcia i dziadek mogą odciążyć zapracowanych i zmęczonych rodziców. Poprzez wsparcie w trudach wychowania pomagają przetrwać najtrudniejsze momenty rozwoju dziecka, a tych, jak wiadomo, nie brakuje. Świetnie uspokajają rozdrażnione niemowlęta, wykazują też zaangażowanie w nauce i zabawie. Dzieci, które posiadają mądrych dziadków, mają poczucie, że zawsze jest obok ktoś, na kim mogą polegać, ktoś, kto zadba o nie równie dobrze, jak rodzice. 

Dziadkowie mają zazwyczaj więcej czasu i cierpliwości niż mama czy tata, co daje wiele możliwości. Ponadto badania pokazują, że dziadkowie zazwyczaj w pełni akceptują swoich wnuków, a to stanowi dla nich nieocenione wsparcie psychiczne.

Dziadkowie angażujący się w opiekę nad wnukami sami zyskują nie tylko relację, która mądrze budowana od samego początku, procentuje w przyszłości. Także i oni otrzymują konkretne korzyści. Jakie?

Co otrzymują dziadkowie od wnuków?

Wyniki badań pokazują, że dziadkowie, którzy aktywnie uczestniczą w życiu dzieci, żyją dłużej. Ponadto kontakt z dziećmi chroni przed depresją, zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób. Motywuje do wysiłku intelektualnego i fizycznego. Pozwala zachować lepszą sprawność. Jest źródłem radości i satysfakcji.

Kilka ciekawych badań:

  • badanie pokazało, że dzieci, które mają bliskie relacje z dziadkami, wykazują mniej problemów emocjonalnych i lepiej radzą sobie w trudnych życiowych momentach,
  • to badanie pokazało, że dzieci mające dobry kontakt z dziadkami w dzieciństwie są mniej narażone na depresję w dorosłym życiu,
  • dzieci mające dobry kontakt z mądrymi dziadkami mają większą kontrolę nad swoim życiem, czują się bardziej odporne.

Opieka tak, ale nie ponad możliwości

Kontakt z wnukami jest dla dziadków bezsprzecznie korzystny, jednak pełnienie funkcji opiekuńczej na cały etat – nie zawsze, szczególnie w sytuacji, gdy babcia czy dziadek mają kłopoty ze zdrowiem. Wyniki badań pokazały, że seniorzy, którzy opiekowali się małymi dziećmi przez cały tydzień w godzinach, w których pracowali ich rodzice, byli częściej narażeni na choroby i pogorszenie stanu zdrowia. Jeden dzień w tygodniu spędzony z wnukami zmniejsza u seniorów ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, ale opieka przez pięć dni w tygodniu i więcej zwiększa ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych. Nie jest to jednak reguła, ale wyjątek, który warto mieć na uwadze, gdy rozważamy pomoc dziadków. Bardzo istotne jest zadbanie o to, by starsze osoby miały czas na odpoczynek.

za: sosrodzice.pl2 marca 2024
Rok liturgiczny: B/II

Fotogalerie

Wsparcie

Przelew bankowyPrzelew tradycyjny

Pozostań:

Parafia Rzymskokatolicka

Św. Jadwigi
Królowej

ul. Władysława Łokietka 60, 31-334 Kraków
tel: (12) 637 14 15, fax: (12) 638 71 52
swietajadwiga@diecezja.pl

NIP: 945-19-20-291
REGON: 040097801

Konto bankowe:
PKO BP 49 1020 2906 0000 1702 0086 1682
Kraków / Krowodrza

Jak dojechać
do parafii

Parafia św Jadwigi

Plan parafiiC2011 - 2024 / Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Polityka prywatności / Polityka dostępności