Dziadkowie i wnuki – relacja, która ma szansę przenosić góry
Relacja wnuków z dziadkami jest bezsprzecznie korzystna dla jednych i drugich.
Mądra miłość dziadków stanowi prawdziwą wartość dla wnuków i… dla seniorów. Nie trzeba jej zachwalać, bo każdy, kto jest babcią i dziadkiem, jest w stanie doświadczyć pięknej relacji, która stanowi największą wartość. Jednak plusów jest znacznie więcej niż pozornie może się wydawać. Korzyści płynące z kontaktów dziadków z wnukami są bowiem nie do przecenienia. Nauka wymienia ich co najmniej kilka. Oto one.
Co dają dziadkowie wnukom?
Relacje międzyludzkie są wartościowe same w sobie. Zbliżają ludzi do siebie, pozwalają budować zażyłość, są źródłem pięknych chwil i równie ciekawych wspomnień. Gdy wszystko jest prawdziwe i piękne, wnuki w naturalny sposób tęsknią do dziadków, chcą z nimi przebywać, rozmawiać, odwiedzać ich. Podobna potrzeba istnieje po stronie seniorów. Dziadkowie, którzy chcą uczestniczyć w życiu wnuków i dobrze rozumieją swoją rolę, są wsparciem dla rodziców i ostoją dla wnuków. Są strażnikami historii rodzinnej, przekazują tradycję, są korzeniami, bez których drzewo nie mogłoby istnieć, buforami stresu. Wnoszą przede wszystkim: spokój, poczucie bezpieczeństwa, pocieszenie, mądrość, dystans, zabawę.
Babcia i dziadek mogą odciążyć zapracowanych i zmęczonych rodziców. Poprzez wsparcie w trudach wychowania pomagają przetrwać najtrudniejsze momenty rozwoju dziecka, a tych, jak wiadomo, nie brakuje. Świetnie uspokajają rozdrażnione niemowlęta, wykazują też zaangażowanie w nauce i zabawie. Dzieci, które posiadają mądrych dziadków, mają poczucie, że zawsze jest obok ktoś, na kim mogą polegać, ktoś, kto zadba o nie równie dobrze, jak rodzice.
Dziadkowie mają zazwyczaj więcej czasu i cierpliwości niż mama czy tata, co daje wiele możliwości. Ponadto badania pokazują, że dziadkowie zazwyczaj w pełni akceptują swoich wnuków, a to stanowi dla nich nieocenione wsparcie psychiczne.
Dziadkowie angażujący się w opiekę nad wnukami sami zyskują nie tylko relację, która mądrze budowana od samego początku, procentuje w przyszłości. Także i oni otrzymują konkretne korzyści. Jakie?
Co otrzymują dziadkowie od wnuków?
Wyniki badań pokazują, że dziadkowie, którzy aktywnie uczestniczą w życiu dzieci, żyją dłużej. Ponadto kontakt z dziećmi chroni przed depresją, zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób. Motywuje do wysiłku intelektualnego i fizycznego. Pozwala zachować lepszą sprawność. Jest źródłem radości i satysfakcji.
Kilka ciekawych badań:
- badanie pokazało, że dzieci, które mają bliskie relacje z dziadkami, wykazują mniej problemów emocjonalnych i lepiej radzą sobie w trudnych życiowych momentach,
- to badanie pokazało, że dzieci mające dobry kontakt z dziadkami w dzieciństwie są mniej narażone na depresję w dorosłym życiu,
- dzieci mające dobry kontakt z mądrymi dziadkami mają większą kontrolę nad swoim życiem, czują się bardziej odporne.
Opieka tak, ale nie ponad możliwości
Kontakt z wnukami jest dla dziadków bezsprzecznie korzystny, jednak pełnienie funkcji opiekuńczej na cały etat – nie zawsze, szczególnie w sytuacji, gdy babcia czy dziadek mają kłopoty ze zdrowiem. Wyniki badań pokazały, że seniorzy, którzy opiekowali się małymi dziećmi przez cały tydzień w godzinach, w których pracowali ich rodzice, byli częściej narażeni na choroby i pogorszenie stanu zdrowia. Jeden dzień w tygodniu spędzony z wnukami zmniejsza u seniorów ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, ale opieka przez pięć dni w tygodniu i więcej zwiększa ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych. Nie jest to jednak reguła, ale wyjątek, który warto mieć na uwadze, gdy rozważamy pomoc dziadków. Bardzo istotne jest zadbanie o to, by starsze osoby miały czas na odpoczynek.
za: sosrodzice.pl