loading...

Podsumowanie życia duszpasterskiego w 2022 roku

11 stycznia Odsłon: 225

Podsumowując kolejny rok parafialnego życia z całą pokorą w pierwszej kolejności dziękujemy Bogu za powracającą normalność życia duszpasterskiego; za każde, nawet najmniejsze dobro i za każde dobre serce sióstr, księży i osób świeckich, za Waszą wytrwałość, cierpliwość i wsparcie.

PARAFIA

Na nas wszystkich kładzie się mrocznym cieniem tragiczna wojna będąca wynikiem agresji rosyjskiej na Ukrainę, która trwa od końca lutego ubiegłego roku. Z jej powodu nasz świat nie jest już taki sam. Pomagaliśmy i ciągle pomagamy uciekinierom z Ukrainy, dzieląc ich ból, strach i rozpacz po stracie najbliższych oraz dobytku. Ten dramat odciska się piętnem również na naszej codzienności.

Z troską i niepokojem obserwujemy wokół negatywne zjawiska, które osłabiają wspólnotę. Odejścia od wiary, spadek w praktykowaniu sakramentalnym. Martwi nas mniejsza liczba wiernych w ławkach i dzieci przy ołtarzu. Mniej uczestników wielu nabożeństw, spotkań. Mniej życia w starych i nowych inicjatywach.

Składa się na to wiele powodów. Odchodząca powoli pandemia zrobiła tu duże spustoszenie. Nie da się nie dostrzec także niszczącej siły zła, które obecne jest również w Kościele, gdyż tworzymy go my, ludzie, grzeszni i doświadczający słabości. Do tego rosnący proces laicyzacji, dodatkowo podsycany przez większość mediów głównego nurtu. Ale zmienia się także struktura społeczna mieszkańców. Wielu młodych emigruje, parafia się starzeje, a tradycyjne dotąd bloki bardziej dziś przypominają hotele i akademiki.

Nie należy jednak widzieć naszego obecnego życia wyłącznie w ciemnych barwach. Kryzysy działają także oczyszczająco i kiedy nawet spada ilość, to często wzmacnia się jakość. Taka jest przynajmniej szansa.

Obserwujemy to jako spowiednicy i duszpasterze. Tak wielu z Was prowadzi wytrwale głębokie życie duchowe. Z wiarą walczy ze słabościami i podąża za Jezusem, który jest Miłością. Patrzymy na to z szacunkiem, często z podziwem i staramy się pomagać, jak umiemy najlepiej. Mamy w tym doświadczenie, bo jako ludzie także zmagamy się ze słabością, odkrywając ciągle konieczność nawrócenia i pracy nad sobą.

Te wysiłki napełniają nas nadzieją, gdyż tak bogate życie duszpasterskie naszej parafii, które w ubiegłych latach przygasło, mozolnie się ożywia i podnosi.

Czerwiec ubiegłego roku to zwieńczenie obchodów 40-lecia naszej parafii i 50-lecia duszpasterstwa na Krowodrzy. Uroczysty odpust 8 czerwca był podsumowaniem tych jubileuszy, a także świętowaniem 60-lecia kapłaństwa ks. prałata Jana Dziaska. Także wtedy pierwszy raz przyznaliśmy Medale św. Jadwigi za zasługi dla naszej parafii.

PARAFIA W LICZBACH

• W parafii pracuje 9 księży ‒ proboszcz, 3 wikariuszy i 5 rezydentów. W roku 2022 po ośmiu latach pracy został przeniesiony do parafii w Pcimiu ks. Jacek Kuczmier, a po 5 latach został przeniesiony do parafii w Nowym Targu ks. Dariusz Burda. W ich miejsce zostali do nas skierowani: z parafii w Skotnikach ks. Paweł Sułko, który jest jednocześnie lekarzem kardiologiem i pracuje w szpitalu wojskowym przy ul. Wrocławskiej, a także z parafii w Choczni ks. Michał Kowalcze;

• W parafii pracują także cztery siostry nazaretanki (nie nastąpiły żadne zmiany personalne);

• Frekwencja wiernych – z wielu powodów nie da się wiarygodnie oszacować, ale jest widocznie mniejsza. Szacujemy ją na ok. 3800 osób uczestniczących w niedzielę na wszystkich Mszach św. łącznie.

• Działalność większości naszych poradni, grup i wspólnot została wznowiona po wakacjach.

• Dzieła charytatywne – w ostatnich miesiącach powoli zaczynają powracać dawne akcje pomocowe. Takim przykładem może być Drzewko dobroci – akcja adwentowa, która powróciła po dwóch latach przerwy. Zaangażowało się w jej przeprowadzenie wiele osób; tych, którzy przygotowali 205 paczek oraz ci, którzy je uporządkowali i dostarczyli do adresatów. Cały czas działa także kuchnia św. Jadwigi. Regularnie korzysta z niej ponad 30 osób dziennie. W ciągu całego roku wydała ona 5954 posiłki. Ponadto kuchnia wydała na ostatnie Święta 40 posiłków wigilijnych.

STATYSTYKA

• W 2022 roku pobłogosławiono w naszym kościele 5 ślubów (w ub. roku 12);

• udzielono 59 chrztów (w ub. roku 77);

• odprawiliśmy 175 pogrzebów (w ub. roku 157);

• bp Robert Chrząszcz bierzmował 92 osoby (w ub. roku 79);

• do I komunii przystąpiło w sumie z pięciu szkół 119 dzieci, a komunie odbyły się jak dawniej, w majowe niedziele.

FINANSE BIEŻĄCE

Rok 2022 rozpoczęliśmy saldem dodatnim w kasie parafialnej w wysokości 51 940 zł.

Sytuacja finansowa nadal była trudna. Wprawdzie wszystkie przychody na składkę niedzielną są stabilne, mimo mniejszej liczby osób w kościele, to jednocześnie wszystkie wydatki, jak w każdym gospodarstwie domowym, rosną.

Rachunki i płatności, konieczne prace naprawcze, zakupy liturgiczne, wystrój kościoła, pensje dla pracowników świeckich oraz rosnące podatki państwowe i kościelne. To wszystko się zwiększa, a niektóre należności są dużo większe.

Mimo to, dzięki ofiarności Was wszystkich, mogliśmy regulować praktycznie wszystkie wydatki na bieżąco, utrzymać płynność i pozostać z dodatnim wynikiem finansowym.

Rozpoczynamy więc rok 2023 z dodatnim saldem w kasie bieżącej w kwocie 26 240 zł.

SKŁADKA INWESTYCYJNA

Jeśli chodzi o jej rozliczenie od ostatniego podsumowania, czyli od 30 czerwca do dziś, to wygląda ono następująco:

• Stan kasy inwestycyjnej 30.06 tego roku wynosił 693 536 zł.

• Od 1.07 do dziś złożona została do kopert, na tacę i na konto łączna kwota 209 328 zł.

• Daje to nam kwotę 902 864 zł. W ostatnich miesiącach wreszcie nastąpiły konkretne kroki w realizacji wymiany witraży i świetlików w kościele:

• Wyłoniony został wykonawca tej ogromnej inwestycji i podpisana została z nim umowa.

• Do odpowiednich instytucji zostały złożone wszystkie potrzebne wnioski, by otrzymać stosowne pozwolenia.

• Następnie zakupiony został materiał na to przedsięwzięcie (zarówno szkło, jak metal), którego koszt to ponad półtora miliona złotych. Zapłaciliśmy już za całość tego materiału, by uciec przed rosnącymi cenami. Wydaliśmy więc na materiały wszystkie dotąd zebrane środki ze składki inwestycyjnej i część z dotacji z Funduszu Ochrony Środowiska.

Zaraz po Nowym Roku spodziewamy się uzyskać komplet potrzebnych dokumentów, aby formalnie móc przystąpić do pracy. Jednocześnie wszystkie elementy są już projektowane szczegółowo i będą mogły być produkowane, a potem montowane. Tak więc wszystkie posiadane środki zebrane w ramach składki inwestycyjnej zostały wydane na materiały, ale już od stycznia będziemy je znowu gromadzić, by pokryć kolejne wydatki związane z kontynuacją prac.

Dziękujemy każdemu, kto mimo bardzo trudnej sytuacji wielu domów i rodzin ma możliwość wrzucać dowolne ofiary na niedzielną tacę lub wpłacać na konto, zarówno w ramach zwykłej składki, jak i inwestycyjnej.

Te wszystkie ofiary są jedynym dochodem parafii. Tylko one pozwalają utrzymać cały kościół i jego otoczenie oraz prowadzić działalność duszpasterską, a także realizować tak ważną i wielką inwestycję, jak wymiana rdzewiejących i przeciekających okien i świetlików. Bóg zapłać wszystkim osobom dobrej woli.

Zgodnie z zamierzeniami przedstawionymi na zebraniu poprzednich jeszcze Rad: Parafialnej i Ekonomicznej, w najbliższych miesiącach realizowane będzie to główne i najważniejsze zadanie gospodarcze.

Oby Nowy Rok 2023 był czasem zakończenia wojny na Ukrainie, a także pojednania i wyrozumiałości w rodzinach i w Ojczyźnie, zdrowia, pokoju i szacunku między nami.

Życzymy, aby Pan Bóg błogosławił wszystkim cierpiącym w wyniku wojny i z innych powodów, dał zdrowie chorym, pocieszył rodziny po stracie bliskich oraz obdarzył życiem wiecznym tych, którzy odeszli do wieczności.

Chcemy być razem w każdej chwili, radosnej i trudnej. Wspólnie stawiać czoła przeciwnościom. Ufamy Bogu, Matce Jezusa i św. Jadwidze. Niech dzięki nim spłynie na nas wszystko, czego nam potrzeba.

Ks. Proboszcz9 grudnia 2023
Rok liturgiczny: B/II
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Diego Cuahtlatoatzin
Kolor szat

Fotogalerie

Wsparcie

Przelew bankowyPrzelew tradycyjny

Pozostań:

Parafia Rzymskokatolicka

Św. Jadwigi
Królowej

ul. Władysława Łokietka 60, 31-334 Kraków
tel: (12) 637 14 15, fax: (12) 638 71 52
swietajadwiga@diecezja.pl

NIP: 945-19-20-291
REGON: 040097801

Konto bankowe:
PKO BP 49 1020 2906 0000 1702 0086 1682
Kraków / Krowodrza

Jak dojechać
do parafii

Parafia św Jadwigi

Plan parafiiC2011 - 2023 / Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Polityka prywatności / Polityka dostępności