Szkoła Podstawowa nr 15 pragnie mieć sztandar

23 listopada 2022r. Odsłon: 218

Historia Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 rozpoczęła się 3 września 1973 roku. Pierwszymi patronami otrzymanymi w spadku po zlikwidowanej szkole przy ulicy Senatorskiej byli Powstańcy Wielkopolscy. Dyrektorem szkoły został mgr Krzysztof Hoffman, a pierwsze lekcje odbywały się gościnnie w Szkole Podstawowej nr 21, ponieważ w budynku przy ulicy Kluczborskiej dokonywano ostatnich prac wykończeniowych. 10 września 1973 r. młodzież wraz z nauczycielami przeniosła się do nowego budynku szkolnego.

W 1978 r. Ministerstwo Oświaty i Wychowania odznaczyło szkołę Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Następnymi dyrektorami byli: mgr Zdzisław Kusztal, mgr Barbara Mentel, mgr Anna Siess, mgr Danuta Filipkowska, która w 1987 r. rozpoczęła rozbudowę szkoły ukończoną ostatecznie w 1993 już pod kierownictwem mgr Wandy Sikorskiej.

W 1999 r. w związku z reformą szkolnictwa Szkoła Podstawowa nr 15 zyskała status gimnazjum i rozpoczęło się powolne wygaszanie klas młodszych. Nowo powstałe Gimnazjum nr 12 otrzymało imię Księdza Kardynała Karola Wojtyły, a kolejnymi dyrektorami byli: mgr Marek Łapuszek, mgr Zofia Rostworowska, mgr Elżbieta Pływacz, mgr Michał Stolarek.

W 2017 r. ponownie w budynku szkoły zawitały klasy szkoły podstawowej, a związane to było z kolejną reformą szkolnictwa, która likwidowała gimnazja i przywracała ośmioklasową szkołę podstawową. Nowo powstała szkoła na powrót otrzymała numer 15, natomiast patronem pozostał ks. kard. Karol Wojtyła. Dzisiejsza „piętnastka” to Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi, która stara się czerpać z tradycji swoich poprzedniczek. W historię szkoły mocno wpisują się kolejne zmiany w oświacie, ale dzięki wielu pokoleniom uczniów, nauczycieli i rodziców odczuwa się ciągłość i związek z wszystkimi uczniami i absolwentami szkoły.

W związku z ostatnią zmianą w nazwie szkoły obecna pani dyrektor Elżbieta Konieczny podjęła inicjatywę mającą na celu zebranie środków na nowy sztandar szkoły. Osoby chcące wspomóc społeczność szkolną w tym przedsięwzięciu mogą wpłacać dowolne datki na konto Rady Rodziców z dopiskiem „sztandar”. Wszelkie szczegóły akcji są opisane na stronie szkoły www.sp15.krakow.pl

Katarzyna Dębowska

26 kwietnia 2024