loading...

Szukajmy Prawdy i pozwólmy się jej odnaleźć

04 września Odsłon: 470

Z ks. Stanisławem Czernikiem, proboszczem parafii św. Jadwigi Królowej rozmawiała Iwona Korohoda.

Z dniem 1 września nastąpi kanoniczne objęcie przez Księdza naszej parafii. Parafianie z pewnością chcieliby czegoś więcej się o Księdzu dowiedzieć… Skąd Ksiądz pochodzi? Czym Ksiądz dotychczas się zajmował?

Urodziłem się w Zakopanem w 1976 r. Dzieciństwo i młodość spędzałem na Podhalu. Po zdaniu matury zacząłem studia w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University na kierunku Administracja Publiczna i Prawo Gospodarcze, które zakończyły się licencjatem. Magisterium uzyskałem w Wyższej Szkole im. Pawła Włodkowica w Płocku, na kierunku Zarządzanie Zasobami Pracy. Po studiach świeckich wstąpiłem do Seminarium Duchownego w Krakowie. W roku 2007 przyjąłem święcenia kapłańskie. Pracowałem w krakowskich parafiach: Matki Bożej Zwycięskiej w Borku Fałęckim oraz w parafii św. Kingi, a także w Wadowicach w parafii Ofiarowania NMP. Od 2019 r. byłem wizytatorem katechetycznym i doradcą metodycznym w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu, a w 2021 r. zostałem powołany na dyrektora Katolickiego Centrum Edukacyjnego Caritas Archidiecezji Krakowskiej, które zarządza 4 szkołami podstawowymi, jednym liceum ogólnokształcącym i przedszkolem. W ostatnim czasie pełniłem również funkcję administratora parafii św. Floriana i Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Obecnie jestem Przewodniczącym Rady ds. Ekonomicznych Archidiecezji Krakowskiej, a 4 sierpnia br. zostałem powołany na proboszcza parafii św. Jadwigi Królowej.

Co Ksiądz lubi robić w wolnym czasie, jeśli taki uda się znaleźć…? Ma Ksiądz jakąś pasję, hobby?

Lubię teatr, kino, dobrą książkę. Moją pasją są podróże.

Za trzy lata będzie Ksiądz obchodził 20. rocznicę święceń kapłańskich. Jak narodziło się Księdza powołanie?

Prawda jest taka, że od szóstego roku życia byłem ministrantem i potem, w takim świadomym bardziej życiu chciałem być księdzem. Kiedy po maturze zapragnąłem wstąpić do seminarium, rodzice nie podzielali mego zapału. Podjąłem więc studia świeckie i dopiero po ich skończeniu wstąpiłem do seminarium. Nikomu, nawet rodzicom nic o tym nie mówiłem. Podzieliłem się tą wiadomością dopiero, gdy zostałem przyjęty do seminarium. Myślę, że powołanie jest jak ziarno i dojrzewa z czasem w człowieku, powoli.

Prócz funkcji dyrektora Katolickiego Centrum Edukacyjnego Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz członka Rady Katechetycznej Archidiecezji Krakowskiej pełni Ksiądz funkcje przewodniczącego Rady ds. ekonomicznych Archidiecezji Krakowskiej… Jak można pogodzić tyle odpowiedzialnych, niełatwych zadań z pracą proboszcza w tak dużej parafii jak nasza?

Jeszcze nie wiem :). Trzeba jednak podkreślić, że w tych instytucjach pracuje wiele osób, a dyrektor ma raczej funkcję zarządczą. Owszem, jest to wielkie wyzwanie, ale myślę, że z pomocą Bożą i ludzką jestem w stanie podjąć się tego trudnego zadania.

Obserwujemy obecnie kryzys wartości, autorytetów i polskiego systemu edukacji. Mając w pamięci swoje doświadczenia i obserwacje w tym obszarze, jakiej wskazówki udzieliłby Ksiądz nauczycielom i katechetom?

W/w kryzys to dosyć powszechne zjawisko. My nauczyciele i katecheci powinniśmy jak najlepiej robić to, co do nas należy. Rolą nauczyciela jest uczyć i być sobą. Ważne, aby nauczyciel systematycznie podnosił swoje kwalifikacje i nie tylko przekazywał wiedzę, ale przede wszystkim uczył umiejętnego jej wykorzystywania na co dzień.

Kościół wyniósł na ołtarze wielu świętych, na których możemy się wzorować. Czy Ksiądz ma swoją ulubioną postać duchowego przewodnika, za którego wstawiennictwem lubi się modlić?

Ważną dla mnie postacią jest święty Augustyn, powszechnie jest znany chociażby z powiedzenia: Kto śpiewa to jakby dwa razy się modli. W jego życiu wyraźnie zaznaczają się dwa okresy: przed nawróceniem i po nawróceniu. Muszę powiedzieć, że i ja miałem w swoim życiu taki moment, że nie widziałem istoty Kościoła, ale to był krótki epizod i potem Pan Bóg dotknął mnie łaską, dzięki której ta wiara dojrzewa we mnie i rośnie. Święty Augustyn jest mi bliski, ponieważ zadawał dużo pytań, zanim pozwolił się znaleźć Prawdzie. Nie tylko szukał, ale pozwolił się tej Prawdzie odnaleźć. To jest właśnie myśl, którą chciałbym przekazać wszystkim parafianom: żeby szukali Prawdy i pozwolili się odnaleźć tej Prawdzie, którą jest sam Bóg.

Co Księdza zdaniem może pociągnąć młodych ludzi do Kościoła lub ich w nim zatrzymać?

Przede wszystkim trzeba modlić się o łaskę wiary dla młodych – Pan Bóg sam w odpowiednim momencie ich przyciągnie i zatrzyma przy sobie w Kościele.

Czego możemy życzyć Księdzu u początku posługi w naszej parafii? O co się modlić?

W każdej parafii mówiłem parafianom, że jak się modlą za księży, takich księży mają… Nieustannej modlitwy za nas kapłanów i wspierania nas w duszpasterzowaniu w tej ważnej w naszej Archidiecezji parafii.



21 listopada 2024
Rok liturgiczny: B/II

Fotogalerie

Wsparcie

Przelew bankowy



Przelew tradycyjny

Pozostań:

Parafia Rzymskokatolicka

Św. Jadwigi
Królowej

ul. Władysława Łokietka 60, 31-334 Kraków
tel: (12) 637 14 15, fax: (12) 638 71 52
swietajadwiga@diecezja.pl

NIP: 945-19-20-291
REGON: 040097801

Konto bankowe:
PKO BP 49 1020 2906 0000 1702 0086 1682
Kraków / Krowodrza

Jak dojechać
do parafii

Parafia św Jadwigi

Plan parafii



C2011 - 2024 / Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Polityka prywatności / Polityka dostępności