loading...

U progu Wielkiego Postu

miesiąc temu Odsłon: 97

Środą Popielcową rozpoczynamy Wielki Post, będący wezwaniem do odnowy życia i wewnętrznego nawrócenia.

W naszym kościele poprzedziło go czterdziestogodzinne nabożeństwo, czyli trzydniowa adoracja Najświętszego Sakramentu. W Popielec obecność na Mszy św. nie jest obowiązkowa, ale wielu katolików chce rozpocząć wielki post od posypania głowy popiołem i w związku z tym będą w tym dniu sprawowane dodatkowe msze o godz. 9:00, 17:00 i 20:30. W dniu tym obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (tylko jeden posiłek do syta i dwa mniejsze). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.

Na Wielki Post składa się 40 dni postu i 6 niedziel, które nie są nim objęte. Obowiązuje fioletowy kolor szat liturgicznych. Wyróżnia się pod tym względem tylko IV niedziela – Niedziela Laetare, zwana tak od pierwszych słów antyfony na wejście Laetare, Ierusalem (Raduj się, Jerozolimo); w tym dniu kapłan przywdziewa różowe szaty. Tradycja niedzieli Laetare sięga początków chrześcijaństwa. Zanim bowiem ustalono 40-dniowy post, czas pokuty rozpoczynał się od poniedziałku po IV niedzieli dzisiejszego wielkiego postu. Niedziela Laetare była więc ostatnim dniem radości.

Wielki post dzieli się na dwie części: pokutną, która zaczyna się od Środy Popielcowej i pasyjną, która rozpoczyna się od V niedzieli wielkiego postu, kiedy to krzyże zostają zasłonięte fioletową materią i pozostają tak aż do Wielkiego Piątku. Z obrzędów Mszy św. znika uroczysty hymn Chwała na wysokości Bogu oraz radosna aklamacja Alleluja – zastępuje ją aklamacja Chwała Tobie, Słowo Boże lub Chwała Tobie, Królu Wieków.

Zachęcamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych. Przypominamy, że do udziału w tych nabożeństwach (droga krzyżowa, gorzkie żale) przypisana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie następujących warunków: stan łaski uświęcającej; przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej; modlitwa w intencjach Ojca Świętego (Wierzę, Zdrowaś); wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.

K.H.-Sz.23 marca 2023
Rok liturgiczny: A/I
Dzień Powszedni albo wspomnienie Św. Turybiusza z Mogrovejo, biskupa
Kolor szat

Fotogalerie

Wsparcie

Przelew bankowyPrzelew tradycyjny

Pozostań:

Parafia Rzymskokatolicka

Św. Jadwigi
Królowej

ul. Władysława Łokietka 60, 31-334 Kraków
tel: (12) 637 14 15, fax: (12) 638 71 52
swietajadwiga@diecezja.pl

NIP: 945-19-20-291
REGON: 040097801

Konto bankowe:
PKO BP 49 1020 2906 0000 1702 0086 1682
Kraków / Krowodrza

Jak dojechać
do parafii

Parafia św Jadwigi

Plan parafiiC2011 - 2023 / Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Polityka prywatności / Polityka dostępności