59. Światowy Dzień Trędowatych
W ostatnią niedzielę stycznia obchodzimy 59. Światowy Dzień Trędowatych.
Jak co roku jest on okazją do podsumowania dotychczasowych rezultatów coraz bardziej skoordynowanych działań na rzecz wyeliminowania tej strasznej choroby, na którą cierpią mieszkańcy najuboższych rejonów świata oraz do wyznaczenia nowych zadań. Mimo niekwestionowanych wyników pracy fundacji i stowarzyszeń Follereau, które obejmują swoja opieką jedną trzecią wszystkich trędowatych na świecie, do ostatecznego wyeliminowania trądu jest jeszcze daleko. Dotyczy to zwłaszcza krajów południowo-wschodniej Azji.
Co trzeba wiedzieć o trądzie
- jest to groźna, przewlekła choroba tropikalna
- trąd jest chorobą zaraźliwą wywołaną przez mykobacterium leprae
- trąd rozprzestrzenia się poprzez drogi oddechowe
- jest to choroba dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzna, dzieci i dorosłych
- trąd nie jest dziedziczny, nawet chora matka rodzi zdrowe dziecko
- pierwszy dający się zaobserwować symptom to miejscowe zmiany koloru skóry, która w tym miejscu traci czucie
- jest to choroba atakująca system nerwowy, nie leczona skutkuje częściowymi paraliżami oraz ciężkimi trwałymi okaleczeniami
- od 1981 roku dzięki odkryciu skutecznej terapii opartej na bazie specjalnej kompozycji antybiotyków trąd jest uleczalny
- bardzo często, wyleczenie z trądu nie oznacza powrotu do zdrowia i całkowitej sprawności. Stąd nawet w krajach, w których zanika trąd leprozoria są wypełnione chorymi i niepełnoprawnymi na skutek przebytego trądu.
Fundacja Polska Raoula Follereau, podobnie jak inne organizacje skupione w Międzynarodowej Unii Stowarzyszeń Raoula Follereau, nie prowadzą działalności gospodarczej, nie dysponuje środkami publicznymi dla realizacji programu pomocy trędowatym. Dlatego raz w roku kieruje specjalny apel o wsparcie funduszu na rzecz trędowatych.
Wpłaty można kierować na konto Fundacji Polskiej Raoula Follereau
87 1240 1082 1111 0000 0387 2932 z dopiskiem „TRĄD”