loading...

List Księdza Kardynała do Gimnazjalistów

07 października 2012r. Odsłon: 1294

Drogi Młody Człowieku!
Na początku tego listu chcę Ci podziękować za to, że postanowiłeś go przeczytać. Chcę w takiej formie spotkania zwrócić Twoją uwagę na rozpoczynający się w Kościele wyjątkowy czas, który Ojciec Święty Benedykt XVI nazwał Rokiem Wiary, oraz przekazać kilka, mam nadzieję ważnych dla Ciebie informacji związanych z przygotowaniem do Sakramentu Bierzmowania, w którym to przygotowaniu uczestniczysz.

Rok wiary przeżyjemy pod hasłem nowej ewangelizacji. Pewnie to hasło jest Ci znane ze szkolnej lub parafialnej katechezy. Kluczowym jest tutaj słowo nowa. Oczywiście nie oznacza ono, że nowa ewangelizacja polega na tym, że wszystko robimy od nowa. Pokazuje tylko, że jej celem jest dotarcie do tych, którzy są ochrzczeni, ale porzucili praktyki chrześcijańskie i nie ma ich w kościele. Nowa ewangelizacja nie jest jednak tylko reakcją na niewiarę w świecie. Jest ona owocem osobiście przeżywanej wiary. Chcę to podkreślić, ponieważ jest to najważniejszy motyw nowej ewangelizacji. Apostołowie, pytani dlaczego idą do świata, odpowiadają tak: My nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli" (Dz 4,20). To jest motyw i myśl przewodnia nowej ewangelizacji. Samemu uwierzyć i tą wiarą dzielić sie z innymi. Zastanawiasz się zapewne, dlaczego o tym piszę właśnie do Ciebie. Dlaczego nie piszę tego do Twoich katechetów lub katechetek w szkole, czy do księży w Twojej parafii. Robię tak dlatego, że chcę również Ciebie zaprosić do pomocy i współpracy w dziele wspomnianej nowej ewangelizacji. W myśl zasady, która mówi, że nie można przekazywać tego, w co się nie wierzy i czym się nie żyje, proszę Cię, abyś pomyślał nad swoją wiarą, a zwłaszcza nad jej praktykowaniem. Należysz do zdecydowanej większości gimnazjalistów naszej diecezji, którzy biorą udział w lekcjach religii. Według statystyk Małopolskiego Kuratorium uczestniczy w nich ok. 99% twoich kolegów i koleżanek. Ale chcę wraz z Tobą zapytać, dlaczego ich liczba na niedzielnej Mszy świętej jest o wiele mniejsza. Dlaczego tak wielu z nich nie korzysta regularnie z Sakramentów Pokuty i Eucharystii. Gdzie jest popełniany błąd, który to sprawia? Dlaczego tak się dzieje? Proszę Cię, zadbaj o to, aby Twoja obecność na szkolnej katechezie była przedłużona na niedzielną Mszę świętą połączoną z przyjęciem Komunii świętej. A jeśli trzeba, bez niepotrzebnego zwlekania idź, uklęknij przy kratkach konfesjonału i w szczerej spowiedzi proś Pana Boga o przebaczenie grzechów.

Proszę Cię również, abyś stał się ewangelizatorem. Tak, nie pomyliłeś się, dobrze przeczytałeś. Ewangelizatorem! To znaczy tym, który innym ludziom, w swoim najbliższym otoczeniu, w duchu nowej ewangelizacji będzie przypominał o Panu Jezusie i Jego Ewangelii. Nie dziw się, że właśnie Ciebie o to proszę. My biskupi, księża czy siostry zakonne sami sobie nie poradzimy. Jest nas zbyt mało i są ludzie, którzy może jakoś zrazili się do widoku sutanny, czy habitu. Są w świecie całe obszary, gdzie Ewangelia nie zostanie zaniesiona inaczej, jak tylko przez ludzi świeckich. Pokazał to choćby ostatni Przystanek Jezus w Kostrzynie nad Odrą, gdzie na 1200 osób, które ewangelizowały było 10 biskupów, 200 księży i grupa sióstr zakonnych, a cała reszta to byli ludzie świeccy.

Młody Przyjacielu!

I ty możesz być jednym z nich. Możesz stać się świadkiem Chrystusa wobec innych ludzi. Szczególnie wobec swoich rówieśników. To jest Twoje zadanie, w wypełnieniu którego nikt nie może Cię zastąpić. Proszę Cię, podejmij to zadanie, a właściwie wyzwanie, w duchu odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła, do której należysz. Pomóż nam, pasterzom, stając się jakby przedłużeniem naszych rąk, wnosić naukę Kościoła w życie ludzi ochrzczonych, którzy utracili wiarę. Stań się dla nich naszym głosem wzywającym do powrotu na drogi wiary. Ta odpowiedzialność za losy wiary w świecie łączy się z Sakramentem Bierzmowania, do przyjęcia którego powoli się zbliżasz. Człowiek umocniony Darem Ducha Świętego, którego otrzymał już na Chrzcie świętym, jest odpowiedzialny nie tylko za siebie i swoją wiarę, ale również za wiarę innych ludzi. Do tej odpowiedzialności, którą z nową mocą podejmiesz w dniu przyjęcia Sakramentu Bierzmowania, już teraz chciej się dobrze przygotować. Skorzystaj z tych wszystkich spotkań, wyjazdów formacyjnych i rekolekcji, jakie zaproponują Ci Twoi duszpasterze. Z wielkim zaufaniem przyjmij tę sprawdzoną już przez kilka lat w naszej Archidiecezji formę przygotowania do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Nie zaniedbaj żadnej z proponowanych możliwości umocnienia wiary i dzielenia się nią z innymi.

Podejmij. To znaczy podejmijmy wspólnie dzieło nowej ewangelizacji.

Na ten wysiłek z serca Ci błogosławię!

Kardynał Stanisław Dziwisz

Kraków 1 październik 2012 rok



25 grudnia 2024
Rok liturgiczny: C/I

Fotogalerie

Wsparcie

Przelew bankowy



Przelew tradycyjny

Pozostań:

Parafia Rzymskokatolicka

Św. Jadwigi
Królowej

ul. Władysława Łokietka 60, 31-334 Kraków
tel: (12) 637 14 15, fax: (12) 638 71 52
swietajadwiga@diecezja.pl

NIP: 945-19-20-291
REGON: 040097801

Konto bankowe:
PKO BP 49 1020 2906 0000 1702 0086 1682
Kraków / Krowodrza

Jak dojechać
do parafii

Parafia św Jadwigi

Plan parafii



C2011 - 2024 / Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Polityka prywatności / Polityka dostępności