Pielgrzymka parafialna do Dębowca i Porąbki Uszewskiej
Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania!
Serdecznie zapraszamy na jednodniową pielgrzymkę do Sanktuariów Maryjnych w Dębowcu oraz w Porąbce Uszewskiej.
Pielgrzymować będziemy
w poniedziałek 23 kwietnia b.r.
Wyjazd o godz. 7:00 z parkingu obok kościoła.
Koszt 40 zł.
Zapisy w zakrystii lub u ks. Tadeusza Tokarza.
Sanktuarium MB Saletyńskiej w Dębowcu
Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu jest zwane polskim La Salette. Założyli je Misjonarze Saletyni, zgromadzenie utworzone w 1852 r., rok po ogłoszeniu dekretu o prawdziwości objawienia w La Salette.
Dębowiec - miejscowość położona na malowniczej części Pogórza Jasielskiego, na Podkarpaciu, w odległości 8 km na południe od Jasła, na terenie diecezji rzeszowskiej. Dzieje Dębowca sięgają XIII wieku. Osadę lokował na prawie miejskim król Kazimierz Wielki w 1349 roku.
Szczególnym kultem wiernych cieszy się figura Matki Bożej Płaczącej, w bocznej kaplicy sanktuaryjnej. Dębowiecka figura jest rzeźbą o wysokości 130 cm, kopią figury z La Salette. Przedstawia Matkę Bożą Saletyńską siedzącą na kamiennym głazie, z twarzą ukrytą w dłoniach i pochyloną do przodu. Została wykonana z drewna lipowego w 1959 r. i pokryta polichromią w Krakowie w 1960 r. Rzeźbę wykonał rzeźbiarz Edward Koś, według modelu prof. Franciszka Kalfasa z Krakowa. W roku koronacji 1996 figura przeszła gruntowną konserwację, której dokonał Przemysław Ćwiertnia z Krakowa. Złotą koronę dla Matki Bożej Saletyńskiej wykonał Lech Dziewulski z Krakowa. 15 września 1996 r. odbyła się bowiem uroczystość koronacji papieskiej łaskami słynącej Figury Matki Bożej Płaczącej, dokonana przez nuncjusza apostolskiego, ks. abp. Józefa Kowalczyka.
Sanktuarium MB z Lourdes w Porąbce Uszewskiej
Jedną z mniej znanych, ale wartą odwiedzenia miejscowością w Małopolsce jest Porąbka Uszewska (powiat brzeski, gmina Dębno). Główną atrakcją turystyczną i religijną Porąbki jest kopia groty Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.
Budowę groty zainicjował ks. Jan Palka. W 1900 roku odbył on pielgrzymkę do Lourdes. Po powrocie postanowił wybudować grotę przypominająca tamto miejsce i objawienia Maryi. Prace przy budowie zostały zakończone w 1904 roku i wtedy też dokonano uroczystego poświęcenia groty. W ciągu ostatnich 20 lat grota była klika razy rozbudowywana i remontowana. W 2000 roku wykonano malowniczą alejkę prowadzącą od kościoła do groty.
Rosnąca popularność Sanktuarium NMP w Porąbce Uszewskiej sprawiła, że przybywa tutaj coraz więcej pielgrzymów, zarówno indywidualnie jak i grupowo. Przyczyniło się to do powstania zajazdu z restauracją w budynku dawnej plebanii, zaraz w pobliżu groty i kościoła. Od kilku lat przy Sanktuarium działa również diecezjalne biuro pielgrzymkowe, organizujące wyjazdy do sanktuariów w wielu krajach. W grocie przy ołtarzyku św. Bernadetty można nabrać wody zmieszanej z wodą z Lourdes.