Niedziela Męki Pańskiej

28 marca 2021r. Odsłon: 3176

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna wyjątkowy czas Wielkiego Tygodnia. Pascha Pana Jezusa, czyli Jego przejście ze śmierci do życia, to sama istota naszej wiary. Na każdej Mszy św. błogosławimy palmy, natomiast nie będzie tradycyjnej procesji ani konkursu palm.

• Z powodu rosnącej liczby zakażeń, od wczoraj obowiązują nowe limity ilości wiernych mogących przebywać w kościołach, co ma być kontrolowane przez odpowiednie służby. Dlatego przypominamy, że w naszym kościele może przebywać jednocześnie 80 osób. Bardzo prosimy o roztropność i nie przekraczanie limitu. Ze swej strony ciągle dbamy, aby wymogi sanitarne były przestrzegane. Prosimy także o dezynfekowanie rąk przy wejściu, zachowywanie odległości i używanie maseczek. Przypominamy, by Komunię świętą przyjmować na rękę, a do ust jedynie na końcu kolejki. Natomiast korzystających ze spowiedzi prosimy o dezynfekowanie po sobie kratki konfesjonału.
  • W dalszym ciągu obowiązuje dyspensa od obowiązku udziału we Mszy świętej niedzielnej i świątecznej. Dlatego zapraszamy do uczestnictwa w nabożeństwach w naszym kościele poprzez transmisję internetową, która od roku trwa cały czas.
  • W czwartek, piątek i sobotę nie będzie Mszy świętych rano. W te dni odprawiamy wyłącznie wieczorne ceremonie paschalne.
  • Wielki Czwartek. O godz. 18:30 Msza Wieczerzy Pańskiej. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. „ciemnicy” w kościele przy relikwiach św. Jana Pawła II i adoracja do 22:00.
  • Wielki Piątek. Dzień Śmierci Chrystusa. Adoracja w kościele rozpocznie się o godz. 7:00 rano, a zakończy ją Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15:00. Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa w kościele o godz. 15:30. O 18:30 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej. Po niej przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu i adoracja do godz. 24:00. Wszystkich powyżej 14 roku życia obowiązuje tego dnia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, natomiast każdy pomiędzy 18 a 60 rokiem życia zobowiązany jest również do zachowania postu ścisłego.
  • Wielka Sobota. Błogosławienie pokarmów wielkanocnych od 9:00 do 16:00 na placu przed kościołem. O godzinie 20:00 Liturgia Wigilii Paschalnej.
  • Dziękujemy za ofiary na kwiaty i budowę Grobu Bożego, składane do skarbonek wystawionych przy balaskach z przodu kościoła.
  • Dodatkowe codzienne dyżury w konfesjonale trwają już od tygodnia. W poniedziałek, wtorek i środę będziemy jeszcze spowiadać od 6:30 do 9:00 i od 17:00 do 19:00.
  • Jednocześnie pamiętajmy, że w sytuacjach nadzwyczajnych, a z taką mamy do czynienia w tym czasie, Kościół zachęca również do uzyskania odpuszczenia grzechów na drodze pozasakramentalnej. Należy wtedy wzbudzić sobie akt żalu doskonałego (czyli z miłości do samego Boga, a nie wyłącznie z lęku przed karą wieczną) i postanowić, że przy najbliższej okazji, gdy pojawi się bezpieczna możliwość przystąpienia do spowiedzi, ten fakt i te grzechy zostaną wyznane.
  • Zapraszamy do przeżywania tych Świąt także w kościołach domowych i w łączności ze św. Jadwigą poprzez ciągłą transmisję na stronie internetowej. Ufamy, że wkrótce będzie znowu możliwe spotkanie w pełnym kościele, ale na razie musimy się wszyscy wykazać wielką odpowiedzialnością, by dotrwać w zdrowiu do tego czasu. Jako Wasi kapłani obiecujemy nieustającą modlitwę w intencji całej wspólnoty i każdego z Was z osobna.
  • Prośmy o Miłosierdzie Boże dla naszych parafian, którzy w tym tygodniu odeszli do wieczności. Są to: śp.: Aleksandra Major z ul. Opolskiej 63 i Stanisław Stachurski z ul. Krowoderskich Zuchów 26. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie.

26 kwietnia 2024