loading...

640. rocznica koronacji św. Jadwigi

Przedwczoraj 20:00 Odsłon: 28

Możemy śmiało powiedzieć, że św. Jadwiga Królowa, której 640. rocznicę koronacji obchodzimy 16 października 2024, była darem od Pana Boga dla narodu polskiego.

Św. Jadwigo Królowo miłująca pokój i walcząca o pokój dla Polski,
ratuj nas, ratuj ludzkość, ratuj świat od wojny.
Uproś u Pana łaskę mądrości dla przywódców,
Uproś u Pana łaskę pokoju dla świata!

Mieć mądrego, dobrego, sprawiedliwego i mężnego króla to szczęście dla narodu, ale mieć świętego króla to dar od Pana Boga. Możemy śmiało powiedzieć, że takim darem od Pana Boga dla narodu polskiego była św. Jadwiga Królowa, której 640. rocznicę koronacji obchodzimy 16 października 2024.

Czy koronacja to zamierzchłe czasy, to średniowiecze? Myślę, że w roku 2023 większość z nas oglądała w telewizji koronację księcia Karola na króla Anglii, uroczystość pełną przepychu, która odbywała się w obecności wielu europejskich głów koronowanych. A jak wyglądała koronacja młodziutkiej Jadwigi Andegaweńskiej na Króla Polski? Na pewno sama uroczystość koronacji była okazała, chociaż nie znamy szczegółów, a prof. Sroka w swej książce Królowa Jadwiga zamieszcza następujący opis:

…Jadwiga została ukoronowana na króla Polski w dniu 16 października 1384 roku. Aktu koronacji dokonał w katedrze krakowskiej arcybiskup gnieźnieński Bodzęta w asyście trzech biskupów polskich oraz w obecności zwierzchnika Kościoła węgierskiego, arcybiskupa Ostrzyhomia Dymitra. W ten sposób zakończyło się trwające ponad dwa lata bezkrólewie (w Polsce).

Zadajmy sobie pytanie, czy bycie królową to same przyjemności, zaszczyty, nieograniczona władza? A może raczej to wielka odpowiedzialność, to problemy wagi państwowej, potrzeba mądrej dyplomacji, stres, wielkie wyzwania, nieprzespane noce? To sytuacja, w której zyskuje się „fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów”, z którymi trzeba umieć sobie radzić na co dzień. Jedno jest pewne: jak podają historycy, Jadwiga od pierwszej chwili sprawowała rządy samodzielnie (nie miała regenta), poświęciła swoje młode życie narodowi polskiemu i że za jej współrządów wraz z królem Jagiełłą Królestwo Polskie w unii z Litwą doszło do świetności, którą już nigdy później szczycić się nie mogło.

Królowa Jadwiga charakteryzowała się wielką wiarą, mądrością, męstwem, ale w kontekście tragicznych wydarzeń wojennych na świecie, których jesteśmy świadkami, zwróćmy uwagę na pokojową politykę, jaką prowadziła i na którą zwracają uwagę historycy. Pokojowa polityka opierała się na mądrości Królowej, która wiedziała, że każda wojna prowadzi do tragedii, do wyniszczenia narodów, i dlatego trzeba za wszelką cenę starać się utrzymać pokój. I jak wiemy z przekazów historycznych, dopóki żyła królowa Jadwiga, dopóty panował pokój, a Królestwo Polskie świetnie prosperowało, Królestwo Polskie było potęgą. Nie oznaczało to, że nie było sporów o przyległe ziemie, że Jadwiga nie starała się przyłączyć do Polski tych ziem, które należały się jej jako dziedziczce Węgier lub które bezprawnie zostały „zagarnięte” przez zakon krzyżacki. Jednakże wszystko, co czyniła królowa Jadwiga, czyniła na drodze wytrawnej dyplomacji, bez użycia siły militarnej. Dlatego mogłaby być wzorem mądrości, roztropności, sprawiedliwości i męstwa dla współczesnych przywódców państwowych, którzy wszelkiego rodzaju spory chcą rozwiązywać przy użyciu siły militarnej.

Reasumując, Jadwiga w okresie współrządów z królem Jagiełłą sprawowała sądy nadworne (jej sprawiedliwość była znana wśród poddanych); utrzymywała kontakty ze Stolicą Apostolską – wystarała się o powołanie Wydziału Teologicznego na Akademii Krakowskiej; troszczyła się o krzewienie chrześcijaństwa i zbawienie swoich poddanych (fundacje kościołów, kształcenie duchownych). Na Jadwidze spoczywał zasadniczy ciężar utrzymywania dyplomatycznych stosunków polsko-krzyżackich zapewniając pokój narodowi polskiemu i litewskiemu.

Doceńmy św. Jadwigę królową za jej mądrość, umiejętność przewidywania, roztropność w konfrontacji z Krzyżakami, pokojową politykę, sprawiedliwość w stosunku do poddanych, męstwo i umiarkowanie.

Mądre rządy św. Jadwigi Królowej docenił kompozytor Karol Kurpiński, który napisał operę zatytułowaną Jadwiga Królowa Polska. Opera ta została wystawiona w lipcu 2024 roku w filharmonii krakowskiej (wersja instrumentalna), aby uczcić rocznice Jadwigowe: 650. rocznicę urodzin i 640. rocznicę koronacji.

M.L.



18 października 2024
Rok liturgiczny: B/II
Święto św. Łukasza, ewangelisty
Kolor szat

Fotogalerie

Wsparcie

Przelew bankowy



Przelew tradycyjny

Pozostań:

Parafia Rzymskokatolicka

Św. Jadwigi
Królowej

ul. Władysława Łokietka 60, 31-334 Kraków
tel: (12) 637 14 15, fax: (12) 638 71 52
swietajadwiga@diecezja.pl

NIP: 945-19-20-291
REGON: 040097801

Konto bankowe:
PKO BP 49 1020 2906 0000 1702 0086 1682
Kraków / Krowodrza

Jak dojechać
do parafii

Parafia św Jadwigi

Plan parafii



C2011 - 2024 / Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Polityka prywatności / Polityka dostępności