Zbiórka dla podopiecznych Fundacji Nieskończone Możliwości

21 lipca 2017r. Odsłon: 1824

W niedzielę 30.07.2017 roku w Parafii św. Jadwigi Królowej Polski odbędzie się zbiórka pieniężna dla podopiecznych Fundacji Nieskończone Możliwości, chorujących na choroby onkologiczne, mukopolisacharydozę, mukowiscydozę, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów i stwardnienie rozsiane. Zbiórka w Parafii św. Jadwigi odbędzie się na rzecz pokrycia chodź częściowych kosztów leczenia chorego onkologicznie Karola z Mszany Dolnej i pokrycia kosztów rehabilitacji chorej na RZS Beaty z Krakowa. Wszystkie wskazane choroby to choroby przewlekłe, postępujące, które wyniszczają młode organizmy, ale niszczą także relacje emocjonalne. W wielu wypadkach długa, przewlekła choroba dziecka lub członka rodziny rozbija rodziny. Znoszenie bólu i cierpienia dziecka, pokrywanie wysokich kosztów leczenia jest często ponad siły rodziców. Każdy gest pomocy, każdy gest pamięci jest tu szczególnie ważny. Wiedza i pomoc chorym często spotykających się ze społecznym odrzuceniem, ma tu szczególne znaczenie, ci chorzy bowiem chcą spełniać marzenia i chcą żyć. Dziękujemy za okazane serce i pomoc.

Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów MIZS jest najczęściej występującą grupą tzw. przewlekłych zapalnych układowych chorób tkanki łącznej w wieku rozwojowym. Szacuje się, że w Polsce występuje z częstością 2,6-10 zachorowań na 100 000 dzieci. Zapalenia stawów w MIZS charakteryzują obrzęki, wysięki, bolesność oraz ograniczenie ruchomości co prowadzi do zniekształceń stawów, zaników mięśni, niepełnosprawności. Najczęściej zajęte są duże stawy obwodowe, głównie kolanowe, ale wczesnym objawem może być zajęcie kręgosłupa szyjnego. Za złośliwą lokalizację zmian zapalnych uważa się zajęcie stawów biodrowych i skroniowo- żuchwowych, a także zajęcie stawu nadgarstkowego i stawu skokowego. Im wcześniejszy wiek zachorowania tym większa tendencja do uogólnienia objawów choroby, zaburzeń wzrastania i występowania zmian rozwojowych. (np. niedorozwój żuchwy tzw. „ptasi profil”). Przebieg MIZS ma charakter przewlekły z okresami zaostrzeń i remisji. Choroba prowadzi do niepełnosprawności, braku możliwości poruszania się. Jego wersją w przypadku osób dorosłych jest RZS.

Mukopolisacharydoza jest bardzo rzadką chorobą przemiany materii, jej diagnoza jest bardzo skomplikowana. Często rodzice z dzieckiem chorym na mukopolisacharydozę całe lata żyją w niewiedzy. Możliwe jest, że w tym czasie urodzą się następne dzieci - jedno na cztery może być również chore na Mukopolisacharydozę. Objawy choroby związane są z centralnym układem nerwowym, rozwijają w końcowym stadium zachorowania spastyczność, prowadzącą do ustania podstawowych możliwości ruchowych. Jeśli pacjenci nie mogą samodzielnie żuć ani połykać, muszą być odżywiani przez sondę. Problemy, które pojawiają się w przypadku ciężkiej choroby przewlekłej jaką jest mukopolisacharydoza, wymagają od rodziców nieprzerwanego udziału w opiece nad chorym dzieckiem. Udziału, który potrzebuje wiele siły tak fizycznej jak i psychicznej.

Stwardnienie rozsiane to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego. W pierwszym okresie choroby najczęstszymi objawami są: niedowład kończyn, zaburzenia widzenia (ubytki w polu widzenia i podwójne widzenie), zaburzenia czucia, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów. W konsekwencji prowadzi do całkowitej niepełnosprawności.

Więcej informacji o naszej Fundacji można znaleźć na naszej stronie internetowej  http://www.nieskonczonemozliwosci.org

26 kwietnia 2024