Msza święta w intencji Obrońców Lwowa

03 grudnia 2012r. Odsłon: 1729

W dniu 18 listopada 2012 r. o godz. 17.00 w naszym kościele została odprawiona uroczysta Msza świeta w intencji Obrońców Lwowa w 1918 r.

Mszę świętą odprawiał ksiądz biskup Damian Maskus w koncelebrze księdza prałata Jana Dziaska i księdza kapelana Jarosława Chlebdy, w której uczestniczyły, pod dowództwem prezesa 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej i Środowiska Wołyńskiego w Krakowie poczty sztandarowe: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, 27 Dywizji Wołyńskiej Piechoty Armii Krajowej, Obszaru Lwowskiego Armii Krajowej i Akcji Katolickiej. Obecna była liczna rodzina prof. mjr. Jerzego Węgierskiego, Dyrektor Muzeum Armii Krajowej im. Emila Augusta Fieldorfa "Nila" w Krakowie, liczni członkowie Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich" w Krakowie, delegacja Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" Obszaru Południowego w Krakowie z panią Prezes Małgorzatą Janiec na czele, oraz liczni parafianie.

Po Mszy św. nastąpiło procesyjne zejście do Panteonu Narodowego Żołnierzy Armii Krajowej Polskich Kresów Wschodnich, gdzie najpierw odprawiono modlitwę przed tablicą poświęconą Orlętom Obrony Lwowa i wszystkim Obrońcom Małopolski Wschodniej 1918-1920. Następnie żona prof. mjr. Jerzego Węgierskiego ps. "Antek" pani Józefa Węgierska w honorowej asyście reprezentanta Środowiska Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego pana kapitana Adama Baczyńskiego dokonała odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej profesorowi. Ksiądz biskup Damian Maskus dokonał poświęcenia odsłoniętej tablicy, następnie Ksiądz kapelan Jarosław Chlebda odczytał życiorys profesora i odśpiewano Hymn Narodowy.

Przed tablicą złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pamięci. Następnie obecni podpisywali się na Akcie Erekcyjnym nowo odsłoniętej tablicy pamięci. Inicjatorem wykonania tablicy pamięci dla śp. prof. mjr. Jerzego Węgierskiego ps. "Antek" był śp. ppłk. Jan Sura ps. "Szczepan".

Relację sporządził Jacek Janiec

Zdjęcia Małgorzata Janiec