Spotkanie Świadków Historii AK
14 lutego 1942 r. drogą radiową z Londynu do okupowanego Kraju, został przekazany rozkaz gen. Władysława Sikorskiego skierowany do gen. Stefana Roweckiego o zmianie nazwy Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Przemianowanie to było potwierdzeniem, iż siły zbrojne podziemia stanowią część Wojska Polskiego i tak jak pozostałe formacje Polskich Sił Zbrojnych podlegają Naczelnemu Wodzowi i rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na wychodźstwie. Przemianowanie było także elementem akcji scaleniowej czyli jednoczenia wszystkich organizacji zbrojnych walczących z okupantem.
Dokładnie siedemdziesiąt lat później w krakowskim Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" spotkali się żołnierze, uczestnicy tamtych wydarzeń. Zebrali się w miejscu specjalnie Im dedykowanym, gdzie weterani i ich rodziny złożyli już tysiące pamiątek historycznych, fotografii i wspomnień, które zostaną zaprezentowane na powstającej ekspozycji stałej.
Wśród zaproszonych na spotkanie znaleźli się również przedstawiciele organizacji kombatanckich i patriotycznych związanych z naszą Parafią przez znajdujący się w dolnym kościele Panteon Narodowy. Obecni byli m.in. przedstawiciele Ogólnopolskiego Okręgu Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego im. Orląt Lwowskich, Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych "NSZ".
W trakcie spotkania nie zabrakło podniosłych momentów. Jednym z nich było udekorowanie Krzyżem Drugiej Obrony Lwowa pracownic Muzeum AK Liliany Kaczor i Marii Wiejaczki. Odznaczenia wręczył Mjr Jan Sura, Wiceprezes Kapituły Krzyża Drugiej Obrony Lwowa. Jest to najważniejsze odznaczenie kombatanckie środowiska lwowskiego.
Fot. Stanisław Dudek