loading...

Dzieci budują w sobie obraz Boga, patrząc na ojca

ponad 2 tygodnie temu, 2024-06-24 Odsłon: 118

Mężczyzna nie zdaje sobie sprawy, że dzieci budują w sobie obraz Boga, patrząc na ojca. Tata ma dać przykład i pociągać do wartości. Rodzina będzie bezpieczniejsza, jeżeli będzie praktykować wiarę.

Jacek Pulikowski w programie TV Trwam Warto być ojcem zwrócił uwagę, że niestety mężczyzna bardzo często nie jest strażnikiem wiary w swojej rodzinie, a powinien nim być.

Mężczyzna nie zdaje sobie sprawy, że dzieci budują w sobie obraz Boga, patrząc na ojca. Jeśli on jest nieprzyzwoity, to krytycznie myślące dziecko, nastoletnie, uważa: Jeśli Bóg jest taki, to ja w Niego nie wierzę. Problem w tym, że Bóg nie jest taki. Tata przekazał dzieciom karykaturę Boga. Patrząc na ojca myślały, że taki jest Bóg. Znam dorosłe wierzące osoby, które nie potrafią wypowiedzieć modlitwy Ojcze nasz, ponieważ mają tak zły obraz własnego ojca. Od razu wszystko się w nich buntuje, ponieważ to skojarzenie jest naturalne. Mężczyźni nie są tego świadomi.

Aby nie zepsuć obrazu Boga, mężczyzna powinien dawać świadectwo życia przykazaniami i łaskami sakramentalnymi.

Jeżeli tata idzie do spowiedzi co pierwszy piątek, to dzieci z łatwością pójdą za nim. Jeżeli ojciec „wyrzuca” dzieci sprzed telewizora, by poszły na pierwszy piątek – dzieci skręcają za rogiem, jak już są starsze (…). Jeśli mężczyzna będzie uczciwie praktykował i prosił o łaskę wiary, to prawdopodobnie do końca życia zdąży ją otrzymać. Matka Teresa pisała w pamiętnikach, że przez 40 lat borykała się z nieczuciem Boga. Niektórzy chcieliby „czuć” Pana Boga, wtedy będą wierni jak pies. Nie. Masz rozumem i wolą (…) wejść w praktyki religijne. Twoja rodzina będzie bezpieczniejsza, jeżeli będzie praktykować – to mówią wszystkie statystyki.

Gdy dziecko gubi się w świecie wartości, odchodzi od Boga, wchodzi w świat przestępczy, to pierwszym odpowiedzialnym jest ojciec. Mężczyźni to wypierają, nie chcą o tym słyszeć; to matka się nim zajmowała. Nie. To on miał mieć więź z dziećmi i być dla nich bohaterem (…). Tata ma dać przykład i pociągać do wartości.

Jacek Pulikowski

założyciel i wieloletni prezes
Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
Archidiecezji Poznańskiej,
autor wielu publikacji;

za: HLI Polska20 lipca 2024
Rok liturgiczny: B/II

Fotogalerie

Wsparcie

Przelew bankowyPrzelew tradycyjny

Pozostań:

Parafia Rzymskokatolicka

Św. Jadwigi
Królowej

ul. Władysława Łokietka 60, 31-334 Kraków
tel: (12) 637 14 15, fax: (12) 638 71 52
swietajadwiga@diecezja.pl

NIP: 945-19-20-291
REGON: 040097801

Konto bankowe:
PKO BP 49 1020 2906 0000 1702 0086 1682
Kraków / Krowodrza

Jak dojechać
do parafii

Parafia św Jadwigi

Plan parafiiC2011 - 2024 / Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Polityka prywatności / Polityka dostępności