Modlitwa za poległych na wschodzie
Właściwie od początku istnienia naszej parafii gromadzili się wokół niej ludzie z różnych krakowskich środowisk kombatanckich. Byli to głównie działacze z organizacji niepodległościowych powojennego podziemia, między innymi z Okręgu Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. „Orląt Lwowskich” oraz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W nowobudowanej świątyni znaleźli oni godne miejsce dla uczczenia pamięci swoich poległych w walce i pomordowanych przez komunistów towarzyszy broni.
Dzięki staraniom kombatantów i ich rodzin powstał przed Kaplicą Matki Bożej Ostrobramskiej – pod górnym kościołem - "Panteon" Żołnierzy Armii Krajowej Kresów Wschodnich. W latach 1984-1992 zostały tam wmurowane pierwsze tablice, poświęcone dowódcom i oficerom 27 WDP AK. Kolejne, upamiętniające dowódców i jednostki działające na terenach Kresów, były odsłaniane w latach następnych. Uzupełnieniem tych tablic są symbole i obiekty związane z walką o niepodległość w latach 1939-1945 - brzozowe krzyże, hełmy, emblematy - oraz tablice upamiętniające walki o niepodległość w latach 1914-1918, a także tablice upamiętniające ofiarę Orląt Lwowskich i harcerzy.
Obok tej pamięci materialnej, w naszym kościele trwa również pamięć modlitewna. Od wielu już lat, kilka razy w roku, spotykają się w nim na Mszy Świętej i wspólnej modlitwie w „Panteonie” przedstawiciele organizacji patriotycznych i wspomnianych już wyżej organizacji kombatanckich środowisk Armii Krajowej.
Miejmy nadzieję, że ta modlitewna pamięć o bohaterach, którym zawdzięczamy życie w wolnej Polsce nigdy nie ustanie. Pamiętajmy o słowach Józefa Piłsudskiego „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości”.
Poniżej kilkanaście zdjęć z Mszy Świętej w intencji Polaków pomordowanych na wschodzie, odprawionej w Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej w dniu 20 kwietnia 1986 r.