loading...

Święty miesiąca - Chrystus wpisany w imię kobiety

30 marca 2023r. Odsłon: 873

Krystyna jest imieniem pochodzenia łacińskiego od słowa Christinus, co znaczy Chrystusowy.

Są dwie szczególnie znane święte o tym imieniu. Co je łączy? Obie żyły w starożytności chrześcijańskiej, obie zakończyły życie męczeńsko, o obu tak naprawdę niewiele wiemy. Spójrzmy na starszą, czyli wcześniejszą Krystynę. 

Nazywają ją św. Krystyną z Bolseny. Jej śmierć męczeńska, czyli narodziny dla nieba określane są w roku 303 po Chrystusie. Żyła w Bolsenie w Italii, gdzie jej ojciec Urban pełnił urząd prefekta. Był poganinem, szczególnie okrutnym wobec chrześcijan. Wielu z nich skazał na śmierć. Tymczasem Krystyna została potajemnie ochrzczona przez swoją opiekunkę, która zaszczepiła w niej wiarę w Boga. Gdy sprawa się wydała, ojciec Krystyny najpierw uwięził ją w domu, ale gdy rozbiła złote figurki pogańskich bożków, a pieniądze rozdała biednym, wtrącił ją do więzienia.

To, co następnie opisuje Martyrologium Rzymskie, napawa przerażeniem (opisy tortur), ale także wzbudza wątpliwości (członki Męczennicy scalały się na nowo). Nie wchodząc w legendowe detale i okropności, jedno należy uznać za fakt: zabił ją własny ojciec. Dla imienia Chrystusa Krystyna gotowa była ponieść śmierć nawet z ręki własnego ojca.

Obecnie centrum kultu św. Krystyny z Tyru znajduje się nad jeziorem Bolsena w prowincji Viterbo. Jest tam kościół poświęcony św. Krystynie. Wspaniały ołtarz jest dziełem słynnego rzeźbiarza Jana della Robia (XV w.). Przedstawia on sceny z życia Męczennicy. Co roku 24 lipca urządza się tu uroczyste nabożeństwo i wystawia obrazy przedstawiające jej życie. Najstarszy ślad jej kultu spotykamy już w wieku IV. W ikonografii przedstawia się Krystynę jako dziewczynkę, ale w postaci dorosłej, by podkreślić, że ukochaniem Pana Jezusa i okazanym męstwem przerosła wielu dorosłych.

Drugą znaną św. Krystyną jest męczennica z Persji; urodziła się w Persji. Kiedy pogański król perski Chozroes I rozpoczął krwawe prześladowanie, św. Krystyna miała należeć do pierwszych osób, które padły jego ofiarą. Jej męczeńska śmierć miała nastąpić 13 marca 559 r. Z dekretem prześladowczym Chozroesa łączył się pogrom, jaki poganie urządzili ludności chrześcijańskiej w Persji. Św. Krystyna musiała należeć do znakomitszych wśród nich, skoro tak prędko padła ofiarą prześladowania. Perskie imię Świętej miało brzmieć Jazdin. Święta ma nadto jeszcze imiona: Sira i Sirin.

W ikonografii św. Krystyna przedstawiana jest w szacie matrony z palmą męczeńską w ręku.

ks. M.Cz.
na podstawie: brewiarz.pl



22 grudnia 2024
Rok liturgiczny: C/I

Fotogalerie

Wsparcie

Przelew bankowy



Przelew tradycyjny

Pozostań:

Parafia Rzymskokatolicka

Św. Jadwigi
Królowej

ul. Władysława Łokietka 60, 31-334 Kraków
tel: (12) 637 14 15, fax: (12) 638 71 52
swietajadwiga@diecezja.pl

NIP: 945-19-20-291
REGON: 040097801

Konto bankowe:
PKO BP 49 1020 2906 0000 1702 0086 1682
Kraków / Krowodrza

Jak dojechać
do parafii

Parafia św Jadwigi

Plan parafii



C2011 - 2024 / Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Polityka prywatności / Polityka dostępności