Pomoc opiekunom nieformalnym
Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” zaprasza opiekunów nieformalnych osób niesamodzielnych na szkolenia edukacyjne oraz porady w Punkcie Informacyjnym.
Opieka nad osobą bliską, która jest ciężko chora, niepełnosprawna lub niesamodzielna, jest trudnym okresem w życiu każdego człowieka. Opiekunowie chorych w sytuacji konieczności nagłego podjęcia opieki nad bliskim, którego stan zdrowia uległ drastycznemu pogorszeniu, bardzo często są bezradni i nie wiedzą, gdzie uzyskać pomoc i z kim mogą o swoich problemach porozmawiać. Ważną sprawą w takich przypadkach jest informacja, gdzie można uzyskać pomoc, co pozwala rodzinie, bliskim, przyjaciołom odpowiednio zaopiekować się chorym.
Punkt Informacyjny dla opiekunów nieformalnych (rodzina, bliscy, przyjaciele, sąsiedzi), działający w Hospicjum św. Łazarza zaprasza osoby zainteresowane do kontaktu telefonicznego lub osobistego. Możemy pomóc:
- gdy nie wiesz, co zrobić, kiedy nagle osoba bliska wymaga całodobowej opieki,
- jak przygotować pokój dla osoby niesamodzielnej, jak pielęgnować chorego leżącego,
- jakie sprzęty rehabilitacyjne pomagają w opiece nad osobami niesamodzielnymi,
- jak zapobiegać powikłaniom długotrwałego leżenia,
- jak radzić sobie z trudnymi emocjami.
Jeśli potrzebujesz rozmowy, wiedzy, wsparcia, pomocy zadzwoń do nas lub przyjdź do naszego Domu Hospicjum, ul. Fatimska 17 w Krakowie.
Dyżur telefoniczny i w punkcie stacjonarnym odbywa się w środy i czwartki w godz. 10:00-12:00 oraz w środy w godz. 16:00-17:30.
Numer telefonu:
12 641 46 57 wew. 44.
Siedziba punktu:
ul. Fatimska 17 w Krakowie, pokój 134 (parter).
Zapraszamy również na szkolenia edukacyjne (cały cykl szkolenia trwa łącznie 6 godz., tj. dwa razy w tygodniu po 3 godz.) prowadzone przez opiekunów medycznych, fizjoterapeutów i psychologów o m. in. następującej tematyce:
- Rola opiekuna nieformalnego w opiece nad chorym.
- Przygotowanie pokoju chorego w opiece domowej i urządzenia znajdujące się przy łóżku chorego.
- Pielęgnacja chorego: ułożenie chorego, słanie łóżka, zmiana bielizny pościelowej i osobistej podopiecznego, pomoc w karmieniu, toaleta ciała chorego leżącego, utrzymanie higieny jamy ustnej, pielęgnacja stóp i paznokci, mycie włosów, kąpiel.
- Żywienie ciężko chorego.
- Czynności zapobiegające powikłaniom długotrwałego leżenia. Profilaktyka odleżyn.
- Zmiana pozycji chorego na łóżku, przesadzanie chorego z łóżka na wózek bez pomocy i z pomocą wybranych sprzętów. Pionizacja i nauka chodu z asekuracją lub z wykorzystaniem sprzętów, proste ćwiczenia prowadzone w łóżku chorego.
- Komunikacja z chorym, jego zachowania i emocje. Organizowanie czasu wolnego chorym. Problemy psychologiczne, jakie pojawiają się w trakcie długotrwałej opieki nad osobą niesamodzielną. Sposoby radzenia sobie z trudnościami, na jakie napotykają opiekunowie chorych. Techniki radzenia sobie ze stresem.
Możesz wybrać jeden z poniższych terminów szkolenia edukacyjnego:
26 i 27 czerwca 2024 r. w godz. 17:00–20:00
10 i 12 września 2024 r. w godz. 11:00–14:00
17 i 19 września 2024 r. w godz. 17:00–20:00
8 i 10 października 2024 r. w godz. 11:00–14:00
Porady w Punkcie Informacyjnym i szkolenia edukacyjne są bezpłatne. Odbywają się w Domu „Hospicjum im. św. Łazarza”.
Informacje i przyjmowanie zgłoszeń na szkolenia:
poniedziałek – piątek godz. 9:00-14:00 tel. 12 641-46-58
Zapraszamy
Pracownicy i Wolontariusze
Hospicjum św. Łazarza
Zachęcamy również do odwiedzenia strony Hospicjum